Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Лауреати 2019 року

Спортивні лауреати 2019 року
За традицією, яку було започатковано 14 років тому, «Олімпійська арена» називає найкращих вітчизняних спортсменів і тренерів року у власних оригінальних номінаціях.

Суперсенсація


Успіх стрибуна у воду Олексія Середи на чемпіонаті Європи у Києві інакше, як суперсенсаційним і не назвати, адже чемпіону дорослого континентального турніру виповнилося лише 13 років.
На чемпіонаті світу в південнокорейському Кванджу Олексій двічі зупинився за крок до п’єдесталу: в індивідуальних і синхронних стрибках.
А до домашнього єврофоруму Середа підійшов у статусі одного з головних фаворитів у стрибках з 10-метрової вишки. У кваліфікації юний спортсмен показав найкращий результат з-поміж двох десятків учасників. Він демонстрував дива стабільності: за весь фінал лише одного разу отримав менше восьми балів. А за передостанні гвинти з кистей хлопчина взагалі набрав 91,20, що дозволило йому перехопити лідерство у чемпіона Європи-2017 француза Бенжамена Оффре. Перед заключним раундом Середа випереджав суперника більше ніж на десять балів. І ще збільшив перевагу, набравши в сумі 488,85.

Леді стабільність


За кількістю завойованих титулів цій спортсменці сьогодні, напевно, немає рівних у країні. Починаючи з Олімпіади-2008 в Пекіні фехтувальниця-шаблістка Ольга Харлан з року в рік незмінно завойовує медалі світових і континентальних турнірів найвищого рангу.
У червні вона тріумфувала на континентальній першості, перемігши у вирішальній зустрічі француженку Манон Брюне. Ця нагорода стала восьмим «золотом» чемпіонатів Європи у колекції українки.
У липні в Будапешті Харлан вшосте виборола звання найсильнішої шаблістки планети.
У фіналі підопічній Юрія Марченка протистояла олімпійська чемпіонка Ріо-2016 в команді, семиразова чемпіонка світу і 14-разова чемпіонка Європи росіянка Соф’я Велика. До цього спортсменки зустрічалися 21 раз, проте ніколи не змагалися одна з одною у фіналі чемпіонату світу. Їхню дуель фехтувальний світ охрестив класикою жанру. Велика була в одному ударі від перемоги, але драма того вечора завершилася хепі-ендом не для неї, а для Харлан. Вона записала на свій рахунок останні два очка і, зробивши рахунок 15:13, довела, що є найсильнішою.

Воля до перемоги


2019-го своєю неймовірною силою волі він вразив спортивних фахівців, вболівальників і навіть суперників. Ще не завершивши відновлення в післяопераційний період, долаючи біль, лідер збірної зі спортивної гімнастики Олег Верняєв завоював медалі міжнародних турнірів найвищого рівня.
Сезони після Олімпіади-2016 в Ріо минули для Олега в боротьбі з травмами. 2019-й він знову розпочав на лікарняному ліжку: було прооперовано обидві ноги. Проте гімнаст виступив у квітні на чемпіонаті Європи, буквально за тиждень зібравши програму, і навіть зумів вийти в два фінали. А в червні зібрав найбільший серед українських атлетів урожай медалей на II Європейських іграх. У Мінську Верняєв виборов «золото» у вправах на брусах, а також «срібло» в багатоборстві та вправах на коні.
І в жовтні на чемпіонаті світу в Штутгарті олімпійський чемпіон Ріо-2016 завоював бронзову медаль в абсолютній першості. І цей успіх був для Олега не єдиним на турнірі: йому, а також Ігорю Радівілову, Петру Пахнюку, Євгену Юденкову, Владиславу Грико вдалося завоювати командну ліцензію на Ігри-2020.

Історичний прорив

Аннамарі Данча написала ще одну сторінку спортивної історії України. Вперше наша співвітчизниця стала володаркою медалі планетарної першості в сноубордингу. Ужгородська спортсменка завоювала титул віце-чемпіонки світу 2019 р. в американському Парк-Сіті в дисципліні паралельний слалом, лише трохи поступившись у фіналі швейцарській суперниці.
Цей результат називають сенсацією і проривом. За весь час виступів українських спортсменів у сноуборді нічого подібного не було.
У вирішальному заїзді зі швейцарською сноубордисткою Джулі Зогг вони йшли в одному темпі, тільки на останніх метрах Аннамарі поступилася суперниці 0,85 сек.
Данча взяла участь у трьох Олімпіадах. Вона має велике бажання знову вийти на олімпійські старти: готова віддавати всі сили на тренуваннях і знову вступити до відбіркової боротьби.

Підтвердження авторитету


Один з найтитулованіших українських борців греко-римського стилю Жан Беленюк цьогоріч підтвердив свій найвищий клас. Він став переможцем усіх трьох найголовніших турнірів сезону у ваговій категорії до 87 кг і здобув перепустку на Олімпійські ігри в Токіо.
Переможну серію киянин розпочав з чемпіонату Європи, який проводився у квітні в румунському Бухаресті. У вирішальному поєдинку Беленюк впевнено переміг азербайджанця Іслама Аббасова, якого він перевершив і в фіналі II Європейських ігор у Мінську.
У вересні в казахстанському Нур-Султані наш спортсмен увінчав серію своїх виступів золотою медаллю чемпіонату світу. У фінальному поєдинку віце-чемпіон Олімпіади-2016 зустрівся з третім номером світового рейтингу в цій ваговій категорії угорцем Віктором Льоренцом. Поєдинок був надзвичайно складним, проте на один бал Жану вдалося перевершити суперника. Таким чином, він повторив свій успіх 2015-го, коли виграв чемпіонат світу в американському Лас-Вегасі.
Разом з цією медаллю Беленюк завоював і заповітну олімпійську ліцензію на Ігри-2020.

Відкриття року


2019-й подарував нам ще одну зірку в стрибках у висоту. 17-річна Ярослава Магучіх голосно заявила про себе ще в травні на першому етапі Діамантової ліги, який проводився в катарській Досі. Юна легкоатлетка з Дніпра з результатом 1,96 м здобула золоту нагороду цих престижних змагань і стала наймолодшою переможницею етапу в історії цього турніру.
Незабаром Ярослава підтвердила, що цей успіх не був випадковим. Вона стала справжнім відкриттям і чемпіонату світу, що відбувся у вересні-жовтні також у Досі. Там Магучіх не знітилася в оточенні досвідчених титулованих суперниць і виступила блискуче, ставши віце-чемпіонкою головного легкоатлетичного старту року.
В катарській столиці Ярослава подолала висоту нового світового рекорду серед юніорок, стрибнувши на 2,02 м, а потім підкорила планку на висоті 2,04 м. Цей результат став молодіжним рекордом України і приніс Магучіх «срібло» чемпіонату світу.
Це не залишилося поза увагою світової легкоатлетичної спільноти. Спочатку Ярославу визнали найкращою юною спортсменкою континенту: вона стала володаркою нагороди Європейських олімпійських комітетів імені Петра Нуровського. А потім під час урочистої церемонії World Athletics Awards її оголосили переможницею номінації «Висхідна зірка».

Досягнення мети


На чемпіонаті світу з біатлону 2019 р. у шведському Естерсунді, проявивши неймовірну завзятість, Дмитро Підручний завоював золоту медаль у гонці переслідування. Подія стала історичною для вітчизняного спорту, оскільки ця нагорода – перше «золото» чоловічої збірної України, здобуте на чемпіонатах світу.
Перемога тернопільського спортсмена стала кульмінацією біатлонного сезону. Шлях до успіху був дуже нелегким ... Після третьої стрільби норвежець Йоханнес Бьо мав майже хвилину переваги над переслідувачами, котрих, окрім Підручного, було ще четверо. Лідер загального заліку Кубка світу цілком міг дозволити собі припуститися двох промахів, але не більше. Однак після трьох кіл штрафу він вийшов на фінішне коло другим, в 15 секундах від Підручного. Українець, якому вдалося закрити всі мішені на останньому рубежі, цілком виклався на фінішному колі, не підпустив до себе «реактивного» норвежця і фінішував першим.

Королева дзюдо

Торік студентка-першокурсниця Дар’я Білодід стала наймолодшою в історії дзюдо чемпіонкою світу. А цьогоріч 18-річна киянка виграла практично всі старти, в яких брала участь.
У червні в Мінську вона заволоділа одразу двома титулами: чемпіонки Європи і чемпіонки II Європейських ігор (нинішнього року ці турніри поєднали).
Справжнім тріумфом завершився виступ Білодід на чемпіонаті світу, який проводився на татамі легендарного Будокану в Токіо. Успішно пройшовши попередні сутички, у фіналі українська дзюдоїстка зустрілася з господаркою турніру – чемпіонкою світу 2017 р. Фуною Танакі. Проте Танакі не вдалося взяти реванш за поразку на торішньому мундіалі. На верхню сходинку п’єдесталу знову зійшла Дар’я Білодід.

Тренери року


Цього разу лауреатом номінації став не один спортивний наставник, а тандем, і не просто тренерський, а ще й сімейний. Талант, неймовірна працьовитість і цілеспрямованість Світлани Кузнецової і Геннадія Білодіда привели до появи унікального спортивного феномена. Цьогоріч їхня 18-річна підопічна і донька Дар’я Білодід, блискуче провівши свої поєдинки на татамі токійського Будокану, стала наймолодшою в історії дзюдо дворазовою чемпіонкою світу. Крім того, в нинішньому сезоні юній спортсменці підкорилися найвищі сходинки п’єдесталів чемпіонату Європи і II Європейських ігор, етапів Кубка світу.
У залі батьки для Дар’ї – тренери. Світлана Кузнецова і Геннадій Білодід визначають систему тренувань підопічної, плани підготовки, розробляють оптимальну тактику, підбираючи її під кожну суперницю. За словами чемпіонки, для будь-якого спортсмена має велике значення ступінь довіри до наставників. «А я найбільше довіряю татові й мамі, – наголошує вона. – Коли моєю підготовкою займаються вони – все в порядку. Це не дивно, адже батьки, як ніхто інший, знають свою дитину, її особливості, звички, можливості». Додамо, що Геннадій Білодід є ще й старшим тренером жіночої збірної України з дзюдо.

Команда року


Грандіозний подарунок зробила цієї осені наша футбольна збірна мільйонам своїх уболівальників: підопічні Андрія Шевченка пробилися до фінальної частини чемпіонату Європи 2020 р. Причому команда України вперше у своїй історії не програла жодного матчу на відбірковій стадії.
У своїй групі наші футболісти двічі здолали суперників з Люксембургу (2:1 і 1:0) і Литви (3:0 і 2:0), розгромили команду Сербії вдома (5:0) і зіграли з нею внічию в гостьовому матчі (2:2), утримали рівний рахунок з португальцями в Лісабоні (0:0) і виграли у них у Києві (2:1). Таким чином, з 20 очками збірна України вийшла до фінальної частини континентальної першості з першого місця.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!