Олімпійський ефір
- Олімпійська Арена №9-2019
- Інші публікації
Ефірна спортивна «картинка» зазнала відчутних змін із здобуттям колишнім СРСР права на проведення в Москві Ігор ХХІІ літньої Олімпіади. Природно, спортивне мовлення у нас також набуло статусу олімпійського, що й стало підставою для початку роботи нашої редакції.
До її штатного розпису протягом 1979-1980 рр. увійшли журналісти Віктор Фісюн, Володимир Кардаш, Геннадій Радченко, Віктор Нестеренко, Валентин Щербачов, Юхим Шарпанський, Сергій Клопов, Сергій Дерепа. Разом з ними – чемпіон І літньої Спартакіади народів СРСР з плавання Фарід Досаєв, срібний призер Ігор ХХ літньої Олімпіади, неодноразовий чемпіон Європи з легкої атлетики Євген Аржанов. Я починав у редакції позаштатним оглядачем з технічних, військово-прикладних видів спорту, а з 1980-го став коментатором, невдовзі – заступником головного редактора.
Спортивне мовлення охоплювало чималий ефірний час. На УТ-1 виходили новини у всіх випусках інформаційної програми «Актуальна камера», щотижневий 30-хвилинний тележурнал «Старт», циклова передача «Наш друг – спорт», ексклюзивні трансляції всіх міжнародних, всесоюзних, республіканських турнірів з різних видів спорту; на УР-1 – новини у випусках першої програми; на радіостанції «Промінь» – щотижнева 30-хвилинна передача «Спорт і ми», трансляції всіх рейтингових змагань, плюс виходи в ефір на Центральному телебаченні і Всесоюзному радіо.
Редакція вела трансляції Естафети Олімпійського вогню територією України напередодні Ігор у Москві, відбіркового футбольного турніру в Києві, а потім репортажі з олімпійських змагань у Москві і Таллінні. Група наших працівників була включена до олімпійських бригад Центрального телебачення і Всесоюзного радіо, схвальну оцінку про їх роботу висловив тодішній головний редактор профільної союзної редакції, олімпійський чемпіон з вільної боротьби Олександр Іваницький, з котрим знову зустрілися на зимових Іграх-2014 у Сочі.
Вже у незалежній Україні наш Перший національний телеканал отримав ексклюзивні права на висвітлення всіх зимових і літніх Олімпіад, починаючи з Ліллехаммера-1994. Тоді дебютували коментатори Сергій Савелій, Юхим Шарпанський, Сергій Клопов, Сергій Лифар, оператор Юрій Жуков. Така можливість з’явилася завдяки прийому нашого Держтелерадіо до Європейської телерадіомовної спілки.
А 1995 року, перед Іграми в Атланті було створено творче виробниче об’єднання «Спорт», яке довірили очолити мені.
Після реорганізації об’єднання «Спорт» була створена в тому числі і редакція олімпійських програм і трансляцій, яку мені пощастило очолити. До кожних Ігор готувалися, як і претенденти на олімпійські ліцензії, практично з початком чергового міжолімпійського циклу. Цьому слугували тематичні програми: «Олімпійська панорама», далі – «Олімпійський хронометр», «Олімпійським курсом». У них надавали можливість обмінюватися досвідом роботи з командами широкому колу фахівців: тренерів, науковців, керівників федерацій. А потім запрошували їх до участі в коментуванні олімпійських подій.
На сьогодні наш загальний олімпійський творчо-технічний доробок – це період від Ліллехаммера-1997 до Пхьончхана-2018. І тепер наша молода зміна в об’єднанні спортивних програм ПАТ НСТУ у творчих пошуках готується до Токіо-2020.
Нашим надійним партнером у повсякденній роботі завжди був і залишається Національний олімпійський комітет України, якому щиро завдячуємо.