Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Ліцензійна «пристрілка»

Олена Костевич
Коли торік у червні пожежа завдала нищівного удару по армійському стрільбищу у Львові, було дуже тривожно, що це негативно позначиться на результатах вітчизняних снайперів. Адже в Україні, на жаль, більше немає такої сучасної стрілецької бази для змагань і тренувального процесу. Але Міністерство молоді та спорту й тренерський штаб збірної доклали неабияких зусиль, щоб мінімізувати втрати від погіршення умов для занять.

Щоправда, оскільки на черзі був виступ на світовому чемпіонаті в Південній Кореї, довелося в авральному порядку вносити корективи в плани підготовки і завершальні тренувальні збори проводити у Вроцлаві. Спрацювало: Олена Костевич і Павло Коростильов не тільки стали володарями золотих медалей, а й завоювали олімпійські ліцензії.
Водночас і у Львові не сиділи склавши руки, подбали, аби спортсменам було де тренуватися. Стрільці зі швидкісного пістолета шліфували майстерність у модернізованому динамівському тирі, а в армійському комплексі почали використовувати приміщення, яке знаходилося поруч із понівеченим пожежею стрільбищем. Саме на цих базах і готувалися збірники до лютневого етапу Кубка світу в Індії, де також розігрувалися перепустки на Олімпійські ігри-2020 в Токіо, і до чемпіонату Європи (пневматична зброя), котрий у березні приймала Хорватія.
– Ці негаразди особливо боляче вдарили по мені, - бере слово заслужений майстер спорту Наталія Кальниш. - Нещодавно я спеціально переїхала з Кривого Рога до Львова, аби мати змогу тренуватися в належних умовах, і ось таке лихо прийшло в наш дім, де було виховано не одне покоління уславлених снайперів. Нічого не залишається, як робити поправку на зменшення кількості пострілів на тренуваннях, адже в тому приміщенні, яке ділимо з пістолетниками, можна облаштувати тільки п’ять установок для гвинтівочників. І щоб хоч якось виходити з такого положення, часто доводиться починати тренування о восьмій годині ранку.
А ось одеситка Анна Ільїна, котру вважають однією з найперспективніших гвинтівочниць України, вважає, що проблема не тільки в зменшенні кількості виконаних спроб. Бо одна справа тренуватися в приміщенні й зовсім інша – просто неба, де дуже багато залежить від умов погоди. Оскільки необхідної практики бракувало, це завадило спортсменці, на її думку, краще виступити на етапі Кубка світу в стрільбі з малокаліберної гвинтівки. Хоча, звичайно, слід врахувати й те, що одеситка стріляла з нової зброї, до котрої ще треба звикнути.
Багаторазовий чемпіон України, чемпіон Європи, призер чемпіонату світу, учасник трьох Олімпіад Олег Омельчук з Рівного наголосив, що стрільці не з тих, хто любить скиглити, навпаки, їм не звикати до труднощів, і вони докладають зусиль, аби якомога менше розчаровувати своїх прихильників.
На дружній, конструктивній обстановці в збірній країни акцентував увагу й головний тренер Олександр Камінський:
– У нинішній збірній панує творча атмосфера, кожен хоче продемонструвати свої найкращі якості.

Після Олімпійських ігор у Бразилії вдалося зберегти кістяк збірної?

– Так, ніхто не виявив бажання «піти на пенсію», навпаки, ветерани демонструють молодече завзяття і збираються серйозно поборотися за путівки на Ігри в Токіо. А в Ріо 2016 року ми повинні були завоювати більше нагород.

До речі, чи відбулися зміни в тренерському штабі збірної порівняно з попереднім олімпійським циклом?

- Мені й надалі допомагають Ігор Чередінов, Степан Старинський, Сергій Гуменюк, Володимир Іванчук, Ігор Щерба. А в молодіжній збірній разом з Іриною Сухоруковою відтепер працює Ігор Вінярчук.

Коли вже зайшла мова про чемпіонат світу в Південній Кореї, де ваші підопічні здобули перші олімпійські ліцензії, то чи вгадали з датою приїзду на змагання?

- Так. Справа у тому, що в нас уже був досвід виступів на етапах Кубка світу в цій країні, ми прибули за 3-4 дні до початку турніру, і цього виявилося достатньо, аби стартувати в хорошій формі. До речі, й наступного року на Ігри в Токіо плануємо приїхати за тиждень до початку.

Чи не загрожує збірній болісний процес зміни поколінь?

- Я впевнений, що такі досвідчені стрільці, як Наталія Кальниш, Олександр Петрів, Роман Бондарук, ще свого останнього слова не сказали. І ветеранів неабияк стимулює дуже відповідально ставитися до кожного тренування, виступу те, що в спину дихають молоді, дуже перспективні спортсмени – Анна Ільїна з Одеси, львів’янка Яна Чучмарьова, полтавчанин Максим Городинець, Дарія Семенко з Кропивницького. Також слід врахувати, що вже тривалий час наш основний і юніорський склади тренуються разом, та й змагаються на міжнародній арені практично одночасно, тому зміні є в кого вчитися, і потім їй легше буде закріпитися в головній команді.

І з боку стрільців яких країн відчуваєте сильніший опір?

- До впевнених виступів китайців і корейців, котрі запозичили нашу систему підготовки - із спецкласами та спортінтернатами, ми уже звикли. З кожним сезоном додають й снайпери Індії, де кульова стрільба переживає справжній бум. Я в цьому мав нагоду переконатися в лютому, коли в Нью-Делі проводився етап Кубка світу.

В Україні провідні майстри влучного вогню забезпечені всім необхідним?

- Так, Міністерство у справах молоді та спорту дбає, щоб в збірної був найсучасніший інвентар, і це дуже важливо, бо в нашому виді він відіграє вагому роль. Допомагають і спортивні товариства.

Чи вже відомо, коли розпочнеться реконструкція армійського стрільбища і скільки триватимуть будівельні роботи?

- Це питання на контролі як Міністерства молоді та спорту, так і Міністерства оборони України, якому належить цей комплекс. Нині ведуться роботи з узгодження проектної документації, і буде дуже добре, якщо ми зможемо знову використовувати це стрільбище на повну потужність 2020 року.

А на скільки перепусток до Токіо ви розраховуєте?

- На 5-7, попереду цього року боротьба за ліцензії на етапах Кубка світу в Китаї, Німеччині, Бразилії, на Європейських іграх у Білорусі. Завершиться ж відбірний цикл 2020 року на чемпіонаті Європи в Польщі, де буде простіше, бо тоді більшість провідних стрільців матимуть ліцензії.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
(6 фото у статті)
Передплатити журнал зараз!

Василь
МИХАЙЛОВ

Фото
автора, Євгена КРАВСА, Миколи БОЧКА