Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Спорт об’єднує: націю

ХХХІІІ Генеральна асамблея НОК України
Було знаковим те, що Генеральна асамблея НОК України цього разу відбувалася на олімпійській базі в Кончі-Заспі, адже ця база певною мірою уособлює наш спорт. Сюди приходять перспективні юнаки й юнки. Тут зростають, мужніють, стають майстрами. І навіть сягнувши висот, повертаються сюди, щоб продовжувати вдосконалення, якому немає меж.

Учасники асамблеї наче приєдналися до великої спортивної родини України. І нехай формально, але ніби стали в один ряд з тими, заради кого вони працюють. Працюють у регіонах, поліпшуючи діяльність олімпійських осередків. Працюють у спортивних центрах і клубах, намагаючись бути корисними не взагалі, а конкретній команді, атлету, тренеру. Ну а НОК акумулює ці зусилля, шукає й знаходить нові засоби, аби вирішувати проблеми, яких у спорті завжди багато, бо ж це живий організм.
Нинішня Генеральна асамблея була звітно-виборною. Чотири роки поспіль НОК докладав зусиль, аби український спорт міцнів, гідно представляв країну на міжнародній, олімпійській зокрема, арені.
Перш ніж розпочати власне засідання, урочисто вручили відзнаки НОК великій групі фахівців. Більшість тих, кого викликали для отримання заслужених нагород, цього разу складали люди, котрі не сходять на п’єдестали, не стають героями року, але без діяльності яких не було б і п’єдесталів, і героїв. Ланка організаційних спеціалістів величезна. І те, що на всіх рівнях, починаючи від місцевих рад самоврядування і до уряду, Верховної Ради, спорт зміцнює свої позиції завдяки тому, що надійнішою стає співпраця, що, можна сказати, його потреби стають на рівень загальнодержавних, і забезпечує поступове зміцнення його позицій. Велика заслуга в цьому належить команді НОК на чолі з її президентом Сергієм Бубкою.
Тому, що наш український НОК користується великою повагою у світі, є чимало прикладів. Ми пам’ятаємо візит до країни з нагоди 25-річчя НОК президента Міжнародного олімпійського комітету Томаса Баха. Одержуючи орден НОК України, він тоді сказав, що відчуває гордість опинитися на цій церемонії поруч з видатними особами національного спорту – Григорієм Кріссом, Альбіною Дерюгіною. І вручив нагороду МОК імені П’єра де Кубертена Сергієві Бубці.
Кинемо, бодай побіжний погляд, на чотириріччя, протягом якого діяв той склад НОК, про роботу якого звітував Сергій Бубка.
Тривала реалізація традиційних проектів, запроваджених у попередні роки, – Олімпійський день, Олімпійський урок, Олімпійське лелеченя, Do like Olimpians, щороку популярнішою стає урочиста церемонія «Герої спортивного року». Було проведено чимало заходів із розвитку олімпійської освіти. Щомісяця вшановують атлетів та їхніх наставників, які досягли успіху протягом цього календарного відтинку.
І кожна з цих акцій – не лише демонстрація досягнень, а й свідчення того, що успіхи народжуються завдяки планомірній роботі всіх ланок НОК: керівних, регіональних, налагодженню ділових стосунків з місцевою владою, державними структурами різного рівня. На це також постійно спрямована діяльність президента НОК, котрий відвідує регіони, проводить зустрічі з керівниками суб’єктів олімпійського руху, владних і бізнесових структур на місцях. Бо лише в спільних зусиллях запорука прогресу.
Ігри у Ріо-де-Жанейро, де завойовано 11 медалей (2+5+4), а 23 спортсменам лише півкроку не вистачило до п’єдесталу – залишилися на 4-х позиціях. Золота медаль, здобута на зимових Іграх у Пхьончхані. Успіхи на перших Європейських іграх у Баку, звідки привезено 46 медалей (8+14+24); на юніорських змаганнях – II зимових Юнацьких олімпійських іграх в Ліллехаммері – 3 медалі, по одній золотій, срібній, бронзовій, причому золота – перша, здобута на зимових ЮОІ; на ІІІ Юнацьких олімпійських іграх у Буенос-Айресі – 23 медалі (7+8+8).
Успіхи НОК України – це не лише високий професіоналізм організаторів олімпізму в країні. Це наслідок плідної роботи комісій, до яких залучаються видатні атлети, фахівці різних галузей спортивної діяльності. Це складова тісних зв’язків з усіма спортивними федераціями та їх фінансова підтримка, що зростає з року в рік. Керівники федерацій, спортивних товариств не гості в Олімпійському домі. Вони приходять сюди, щоб вирішити нагальні питання щоденної роботи. Сюди несуть наболіле, очікуючи від НОК допомоги.
На асамблеї під час обговорення звіту Президента НОК не було жодного формального виступу. Ті, хто виходив, аби поспілкуватися з учасниками зібрання, не хизувалися досягненнями. Говорили про те, що болить, дошкуляє, заважає працювати. Цього разу таким було обговорення конфліктної ситуації, що склалася у видах боротьби через призначення головних тренерів.
Виступи з цього приводу були гарячими. Ті, хто брав слово, відзначали: сподіваються, що втручання НОК зможе врегулювати ситуацію. Вони довіряють Олімпійському комітету і очікують від нього підтримки своїх обгрунтованих позицій. Тому й оцінювали чотириріччя, яке минуло, позитивним періодом у роботі всього колективу НОК і президента зокрема.
Не раз лунали у виступах слова: «Спорт об’єднує націю». І до них додавали, що тільки спільні зусилля – не декларовані, а реальні, є фактором, що сприяє об’єднанню.
У цьому огляді не ставилося завдання докладно простежити усі аспекти діяльності НОК. Але є такі, котрі годі обминути. Скажімо, медичне забезпечення атлетів. Сучасний спорт вимагає таких надзусиль, що самої лише волі до успіху замало. В Україні гостро стоїть питання організації сучасного, дієвого контролю. Не один рік НОК докладає зусилля до вирішення цієї проблеми. А паралельно серйозно займається профілактикою недугів, контролем за здоров’ям, аби травми не заважали реалізуватися майстрам. І тут надійним помічником спортсменів виявили себе міцні стосунки НОКу і кардіологічного центру «Кардіо-плюс». Адже й з виступів тренерів можна було зрозуміти, якою нагальною потребою є надійне забезпечення спортсменів медичним контролем.
На сучасному рівні НОК проводить маркетингову діяльність, від успіхів якої залежить і поповнення фінансових надходжень для потреб збірних команд. І навіть такий аспект, як забезпечення команд гідним спортивним одягом, засвідчує цілеспрямовану роботу із залучення нових партнерів, спонсорів.
Годі переоцінити ту просвітницьку діяльність, що проводить Олімпійська академія спорту, давно визнана однією з провідних у світі.
Ця Асамблея була 33-ю за ліком за 28 років існування НОК. Простежити за тим, як розширюється сфера діяльності НОК, яка охоплює не лише спорт вищих досягнень, а й ті аспекти, які дають простір для реалізації потенціалів тисяч українців, котрі, не будь тих масових заходів для дітей, сімей, може, ніколи б і не замислилися над тим, а чи є у них здібності до реалізації себе в спорті. Отак усе пов’язане, переплетене: пропаганда в мас-медіа досягнень і звершень зірок спорту і перші старти олімпійських лелеченят; трансляція найвизначніших спортивних подій на національному телебаченні і рішення батьків «віддати дитину у спорт»; перший «олімпійський щоденник» школярика, подарований йому Олімпійського дня, і Прапор країни у височині на честь перемоги олімпійця. Життя багатогранне. І те, що в ньому дедалі міцніше утверджується спорт, то, безсумнівно, і заслуга НОК України. Ось чому його діяльність має позитивну оцінку. А його президент Сергій Бубка знову обраний на цю почесну посаду.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Валентина
Пожилова

Фото
Павла Кубанова