Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Революція у фігурному катанні: що змінять нові правила

Революція у фігурному катанні: що змінять нові правила
Новий сезон у фігурному катанні стане своєрідним полігоном для випробування низки нових правил, ухвалених нещодавно в іспанській Севільї 57-м конгресом Міжнародної спілки ковзанярів (ISU). Поки що ж рішення, навколо яких зламано стільки списів, існують лише на папері. Життя у них мають вдихнути ті, кому й належить перетворювати теорію на практику – спортсмени і тренери. Очікуючи на цю «експертну оцінку» уже на перших стартах сезону, в ISU не виключають, що можуть піти на певні поступки у вигляді правок, уточнень чи окремих пояснень у разі, коли щось піде не так…

Тому нині представники організації утримуються від відповідей на запитання на кшталт, чи вирішать ухвалені поправки одне з основних задекларованих ISU завдань – зробити правила максимально зрозумілими, аби глядачі не займалися складними підрахунками, а фігуристи чітко знали, що від них вимагається. «Час покаже», - кажуть вони.
Загалом делегати конгресу розглянули понад сто питань, які стосувалися фігурного катання. Новації запроваджено в усіх дисциплінах цього виду спорту, але найбільше їх в одиночному катанні чоловіків і жінок.

Ліміт на «дорогі» стрибки


Серед найважливіших змін – встановлення ліміту на кількість стрибків у другій половині короткої та довільної програм, які оцінюватимуться з підвищеним коефіцієнтом. У численних суперечках навколо ухвалення цієї норми досить часто лунали заяви, що у появі означеного обмеження «винна» олімпійська чемпіонка Аліна Загітова, котра упродовж сезону всі стрибки виконувала у другій половині виступів, отримуючи за це бонуси у вигляді додаткових балів. Насправді, як стверджували автори ідеї – федерації Канади та Японії, логіку запропонованих ними змін треба шукати у прагненні збалансувати програми. Водночас вони бачили різні шляхи досягнення цієї мети. Канадці вважали, що потрібно підвищити коефіцієнт на останні два стрибкових елементи у короткій програмі та чотири – у довільній, а японці – на один останній стрибковий елемент у короткій програмі та три – у довільній. У підсумку більшість погодилася з японським варіантом. Здобувши перемогу, федерація цієї країни зняла з голосування ще одну свою пропозицію: надавати бонуси тим фігуристам, котрі демонструють шість різних стрибків у три та чотири оберти в одній програмі, чим запобігла виникненню зайвої «гарячої точки» на сесіях конгресу.

Табу на повтори: лише один квад можна виконати двічі


Бурхливі дискусії як на засіданнях, так і в кулуарах викликала новація щодо кількості стрибків у чотири оберти в довільній програмі. Точніше, дебатувався її перший варіант, яким пропонувалося дозволити фігуристу виконувати під час виступу лише по одному стрибку кожного виду. Категоричне неприйняття більшістю делегатів такої редакції змін змусила Раду ISU та профільний технічний комітет відступити й внести компромісні поправки. Тепер у довільній програмі спортсмен може виконувати один вид стрибка у чотири оберти двічі, але решту видів – лише по одному разу. Це означає, що йому дозволено стрибнути, наприклад, тулуп у чотири оберти, а потім і каскад з цим стрибком. Далі можна виконувати будь-які стрибки у чотири оберти, але уже не тулупи. Віце-президент ISU Олександр Лакернік пояснив це рішення на конкретному прикладі: «Якщо спортсмен, скажімо, Хав'єр Фернандес може стрибати сальхов і тулуп, обидва у чотири оберти, то він за попередніх правил став би робити два сальхова і два тулупа, тобто вже чотири стрибки з семи можливих. За новими правилами він не зможе один з них повторити і йому доведеться включати якийсь інший стрибок. Тобто тепер додаватиметься певна різноманітність». Крім того, в ISU вважають, що новий регламент змусить фігуристів розширити свій технічний репертуар.

У парному катанні й танцях без потрясінь


На відміну від одиночників, представники парного катання та спортивних танців на льоду можуть зітхнути з полегшенням: у цих видах нічого революційного не відбулося. Найгучніша схвалена ініціатива – перейменування короткого танцю на ритм-танець. В ISU кажуть, що термін «короткий» не відображав сутності танцю, крім того, було не зовсім зрозуміло, чим він відрізняється від довільного. Тепер цю різницю підкреслили, відтак дуети мають показати на льоду інтерпретацію ритмів, які було обрано для сезону.
Серед решти рішень, ухвалених делегатами щодо спортивних танців на льоду, зміна віку та назв у категорії «новіс», додавання нових хореографічних елементів у довільному танці, також стали іншими критерії оцінювання технічної бази.
У парному катанні скорочено на 30 секунд тривалість довільної програми (це зроблено також у чоловічому катанні), скасовано хореографічну послідовність, внесено зміни щодо обертань і підтримок.

Курс на якість


На нинішньому конгресі реальністю стала зміна шкали рівня виконання – Grade of Execution (GOE), про що говорилося упродовж останніх двох років. Коридор розширено з «мінус 3 – плюс 3» до «мінус 5 – плюс 5». Делегати погодилися, що перехід на систему з більш широкою шкалою стане для фігуристів стимулом для виконання «чистих» прокатів. Якщо раніше заохочувалася передусім складність елементів, то тепер вирішальною стає якість катання. Також знижено базову вартість стрибка у чотири оберти. Проте у разі, коли він буде виконаний на максимальні «+5», спортсмен отримає більшу кількість балів, ніж за попередньою системою. Втім, не всі позитивно сприйняли цю зміну. Наприклад, знаменитий тренер Тетяна Тарасова вважає, що з її застосуванням «у суддів з’явиться більше можливостей бути несправедливими», а її колега Олексій Мішин назвав нову шкалу «сумнівною». Водночас і критики, і прихильники новації визнають, що лише змагання покажуть, хто з них має рацію, а хто помиляється.

Віковий ценз: поки що без змін


Найбільш резонансною серед тих питань, які не дійшли до обговорення, була пропозиція підвищити з 15 до 17 років вік переходу з юніорського у доросле катання. Ідея належала федерації ковзанярського спорту Нідерландів і була внесена практично останньої миті, що створило для неї додатковий бар’єр у вигляді голосування за те, аби питання потрапило до порядку денного. Згідно з правилами, для цього необхідна була підтримка 80 відсотків делегатів. Такої кількості охочих обговорити його під час засідання конгресу не набралося. Проте навряд чи варто списувати цю ініціативу в архів. Більшість учасників заходу все-таки погоджувалася з необхідністю збільшення мінімального віку для виступів у змаганнях дорослих, тому з великою ймовірністю питання розглянуть на наступному конгресі і уже не в екстреному порядку, а як заздалегідь внесене до порядку денного.

Без оновлення правил – стагнація


У конгресі брала участь і делегація Української федерації фігурного катання на ковзанах (УФФК). Своїми думками щодо ухвалених рішень з «ОА» поділилася генеральний секретар УФФК Анастасія Макарова: «Конгрес розглянув безпрецедентну кількість питань і ухвалив рішення, які можуть навіть скоригувати вектор розвитку фігурного катання. Чому я кажу «можуть»? Тому що проголосовані зміни потребують випробувального періоду та осмислення їх негативних і позитивних аспектів. Лише тоді можна зрозуміти, чи досягнуто основну мету – вивести фігурне катання на новий рівень розвитку. Наразі картина виглядає досить оптимістичною. З іншого ж боку, немає сумнівів у тому, що певні питання лунатимуть упродовж усього терміну випробування насамперед нової системи суддівства. Гадаю, у нинішньому сезоні ми з цим зіткнемося. Зараз триває чимало дискусій щодо того, чи не занадто різко в ISU повернули кермо змін. На мій погляд, ні. Оновлення є логічною реакцією на поточні процеси у фігурному катанні. Якщо їх ігнорувати, настане стагнація».

Людмила
ВЛАСЮК

Фото
Дмитра ПУТІНЦЕВА, Леонарда ЖУКОВСЬКОГО