Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Олімпійські мотиви Полтавщини

Олімпійські мотиви Полтавщини
У середині червня Полтава на кілька днів перетворилася на столицю вітчизняного спорту і олімпізму: тут відбулося урочисте святкування 180-річчя одного з основоположників світового олімпійського руху сучасності Олексія Бутовського – уродженця Полтавщини. Під час свята провели і всеукраїнський семінар-нараду Національного олімпійського комітету.

Олексій Дмитрович Бутовський (1838 – 1917) – генерал від інфантерії імператорської армії. Народився в родовому маєтку в селі Пелехівщина Полтавської губернії. Батьки – українські поміщики Дмитро Петрович і Надія Степанівна Бутовські. Навчався в Полтавському кадетському корпусі, Костянтинівському артилерійському училищі, Миколаївській інженерній академії. 1891 року здобув чин генерал-майора.
1892 року, під час перебування у Франції, Бутовський познайомився з бароном П’єром де Кубертеном – і надалі їх пов’язувала міцна дружба. Уже з першої зустрічі виявилася спільність їхніх поглядів на спорт і його місце в системі виховання і освіти молоді. Кубертен і Бутовський підтримували один одного в ідеї відродження Олімпійських ігор.
1894 року Олексія Дмитровича запросили на Міжнародний атлетичний конгрес в Парижі, якому судилося стати історичною віхою в історії сучасного олімпійського руху. На цьому форумі – 23 червня – було утворено Міжнародний олімпійський комітет, до першого складу якого увійшов і Бутовський. Він також відомий своїми науковими роботами, частину з яких було присвячено спортивному вихованню та Олімпійським іграм.
Полтавський край по праву пишається, що є батьківщиною Олексія Бутовського. На 180-й ювілей діяча з різних куточків країни приїхали представники відділень НОК, спортсмени й ветерани спорту, журналісти, аби всієї олімпійської родиною віддати данину пам’яті і поваги цій видатній людині.

День перший


На залізничному вокзалі нашу групу журналістів зустрів Бачукі Дарсанія – молодий триатлоніст, котрий усі ці дні супроводжував нас у поїздках містом. Полтава вразила чистотою, охайністю, буянням зелені. З перших же хвилин вона подарувала нам відчуття свята. Ще більше це відчуття посилило відвідування спортивного клубу «Динамо», яке було першим пунктом нашої програми.
У залі, як кажуть, не було де яблуку впасти: не тільки трибуни, а й проходи між ними були заповнені дітьми, підлітками та їхніми батьками. Разом з президентом НОК Сергієм Бубкою на зустріч з юними спортсменами завітали віце-президент НОК, перший заступник міністра молоді та спорту, президент Федерації легкої атлетики України Ігор Гоцул, виконавчий директор НОК Наталія Коваленко, голова Комісії атлетів НОК Олена Говорова. Їх супроводжував керівник Полтавського обласного відділення НОК Олександр Удовиченко.
Після параду учасників розпочалися показові виступи. Їх відкрили маленькі гімнастки-«художниці» – вихованки місцевої ДЮСШ № 4. Дівчатка продемонстрували високу майстерність і в індивідуальних, і в групових вправах. Художня гімнастика змінилася вільною боротьбою. На килим вийшли хлопці підліткового та молодшого юнацького віку. Публіку вразили каскади прийомів у стійці, партері і лежачи – кидки через стегно, проходи у ноги, накати та інші. І, нарешті, у правій частині залу мистецтво бою показали юні представники тхеквондо: стрімкі атаки, чудова техніка ніг, точні удари руками... Глядачі переконалися, наскільки багатим може бути бойовий арсенал цього популярного єдиноборства.
По завершенні виступів представники Національного олімпійського комітету нагородили пам’ятними призами й грамотами представників спортивної громадськості, спортивних функціонерів і юних атлетів.
Незабаром охочі поспілкуватися оточили Сергія Бубку, лунали вітання, запитання. Один з них стосувався майбутнього дітей та їх фізичного розвитку. «Роль батьків і педагогів є визначальною, – відповів Сергій Бубка. – Передусім від них залежить, чи оберуть діти для себе здоровий спосіб життя, чи захопляться спортом. Те, що дадуть мами з татами і педагоги дитині, позначиться на її майбутньому. Сьогодні ми познайомилися з місцевими юними атлетами. Те, що ми побачили, вселяє впевненість: є кому продовжувати славні спортивні традиції полтавчан».
А потім з трибун лавиною ринув потік дівчаток і хлопчиків, охочих сфотографуватися з Сергієм Бубкою. Уже через кілька секунд президент НОК опинився в щільному оточенні дітей. Імпровізована «фотосесія» тривала не менше півгодини.

Автограф юним художницям

Гідно відзначити ювілей Олексія Бутовського підготувався і Полтавський національний педагогічний університет ім. В. Г. Короленка. Його цілком можна назвати кузнею спортивних кадрів країни: тут навчалося багато знаменитих атлетів, у тому числі дворазовий олімпійський чемпіон з веслування на каное Юрій Чебан, чемпіон світу і Європи з боксу Олександр Хижняк.
Делегацію НОК зустрічав ректор Микола Степаненко. В актовому залі на гостей чекали студенти, в основному з факультету фізичного виховання. Звертаючись до них, Сергій Бубка зауважив, що освіта є дуже важливою частиною життя спортсменів. Знання допомагають атлетам не тільки досягати спортивних успіхів, а й адаптуватися в суспільстві після завершення кар’єри. Значення освіти для молоді підкреслював у своїх працях і Олексій Бутовський.
Цієї теми торкнулася і Олена Говорова, виступивши перед студентами з лекцією «Адаптація спортсменів після спорту, інтегрування в іншому житті».
Велику увагу на зустрічі приділили ролі спорту у вихованні дітей і підлітків. Як ілюстрація до цієї теми був показаний фільм про хлопчика з неблагополучної сім’ї, котрий мріяв стати чемпіоном. Спорт допоміг йому звільнитися від впливу вулиці і докорінно змінив життя.
«Цей фільм не тільки про дитину, – сказав Сергій Бубка. – Він про всіх людей. І в житті, і в спорті головний суперник кожного – він сам. Важливо з дитячих років не давати собі послаблення, потрібно долати себе щодня. Переможеш себе, свої слабкості – переможеш і інших». Президент НОК згадав про початок свого спортивного шляху, розповів, як вчився долати труднощі і крок за кроком досягав своєї мети.
Цікавий діалог зав’язався у Олени Говорової зі студентами про значення спорту для людини. Молоді люди поділилися своєю думкою з цього питання. Також на їхнє прохання президент Олімпійського комітету докладно розповів про антуражну комісію МОК, яку він очолює.

Одним з найважливіших напрямів діяльності Національного олімпійського комітету є щорічне проведення всеукраїнських семінарів-нарад, які допомагають скоординувати роботу всіх підрозділів НОК країни. Уже вдруге такий форум проводиться на Полтавщині, 2013-го його приймали Горішні Плавні. Місцем проведення нинішнього семінару став Полтавський художній музей (галерея мистецтв) ім. Миколи Ярошенка.
Після засідання Комісії зі зв’язків з осередками НОК учасники зібралися в просторому актовому залі музею. В роботі семінару-наради взяв участь заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації Роман Товстий.
Сергій Бубка нагадав, що традиція проведення семінарів започаткована 2006 року. За його словами, «дуже символічно, що учасники наради зібралися на Полтавщині в день ювілею видатного вихідця з цих місць Олексія Бутовського». Президент НОК відзначив, що на Полтавщині дуже пишаються своїм земляком, дбайливо ставляться до пам’яті та унікальної спадщини одного з організаторів олімпійського руху сучасності.
Роман Товстий розповів учасникам семінару про нинішній стан спортивної сфери в Полтавській області: «Досягнення наших спортсменів відомі, їхні імена знає цілий світ. Що стосується масового спорту, то ми намагаємося надавати йому всіляку підтримку. Триває будівництво і реконструкція інфраструктури, у тому числі дитячо-юнацьких спортшкіл, спортивних баз та інших об’єктів. Звичайно, не завжди все складається так, як хотілося б, є проблеми. Але, впевнений, спільними зусиллями ми їх вирішимо».
У своєму виступі Ігор Гоцул зауважив, що в країні відбуваються процеси децентралізації. На місцях багато чого змінюється. Це стосується і фінансування спорту, і роботи ДЮСШ, і будівництва спортивних об’єктів. Старі системи руйнуються, а нові не завжди обходяться без помилок і недоробок. Аби успішно впоратися зі складнощами, необхідно більше залучати громадські організації. Ігор Гоцул закликав відділення НОК активно включатися в ці процеси і впливати на них.
Завершувала семінар-нараду президент Олімпійської академії України Марія Булатова. Жвавий інтерес у учасників семінару викликала її розповідь, про життя і спадщину Олексія Бутовського.

День другий


Ранок розпочався в будівлі Полтавської обласної державної адміністрації, де відбулася підписання меморандуму про співпрацю між Національним олімпійським комітетом, полтавською ОДА, обласною Радою та обласним відділенням НОК.
Керівник ОДА Валерій Головко зазначив: «Саме з таких людей, як Сергій Бубка, Валерій Борзов починається популяризація спорту серед дітей. Ці видатні спортсмени є прикладом для молодого покоління і символом українського спорту». «Наше завдання – створити умови для підготовки атлетів і всебічного розвитку спорту на місцях», – додав голова облради Олександр Біленький.
Сергій Бубка подякував полтавським обласним керівникам за ту роботу, яку вони проводять з розвитку масового спорту, інфраструктури, а також за ідею створити в області спортивний інтернат, побудувати на стадіоні «Ворскла» легкоатлетичні доріжки.
Саме на цей знаменитий стадіон і вирушила вся група після підписання меморандуму.
Це була не просто екскурсія: саме цього дня на стадіоні «Ворскла» ім. О. Д. Бутовського відбулося урочисте відкриття Музейної кімнати фізкультури, спорту й олімпійського руху. Після огляду експонатів члени делегації НОК відвідали музей футбольного клубу «Ворскла», де залишили записи в книзі почесних гостей.
Поруч зі стадіоном – сквер, в якому встановлено пам’ятник Олексію Бутовському. Оркестровий марш став сигналом до початку мітингу. Учасниками заходу були городяни, юні спортсмени – вихованці місцевих ДЮСШ. Валерій Головко оголосив про офіційне відкриття урочистостей з нагоди 180-річчя Олексія Бутовського.
Сергій Бубка, підкреслив, що досвід і праці Бутовського обов’язково будуть предметом детального вивчення, підмогою в цьому стане чотиритомне видання Національного олімпійського комітету і Олімпійської академії України, присвячене життю і діяльності видатної особистості. Приємно бачити, зауважив президент НОК, що полтавчани шанують пам’ять свого земляка, ім’ям якого названо стадіон, дитячо-юнацьку спортивну школу. Вихованці цієї ДЮСШ під час мітингу дали урочисту клятву юних олімпійців.
Тут же, у сквері, відбулося урочисте спецпогашення художнього маркованого конверта, який випустили до ювілейної дати. Погашення провели директор Полтавської дирекції ПАТ «Укрпошта» Андрій Рижов, Сергій Бубка, Ігор Гоцул, Валерій Головко, Олександр Біленький, Олександр Удовіченко і народний депутат України, чемпіон світу і призер Олімпійських ігор з плавання Денис Силантьєв. По всій країні випущено 400 тис. примірників таких конвертів. Сувенір від «Укрпошти» вручили Сергію Бубці – марку із портретом Олексія Бутовського.

Експозиція Музейної кімнати

Свято, немов естафета, прямувало від одного спортивного об’єкта до іншого. Стадіон «Динамо» зустрів гостей фінальними матчами волейбольного турніру серед юнаків і дівчат, також приуроченого до річниці. Після закінчення змагання на футбольному полі відбувся парад команд. Сергій Бубка і Валерій Головко побажали їм стати продовжувачами традицій зіркових полтавських спортсменів і висловили впевненість, що і представники нинішніх поколінь впишуть свої імена до олімпійської історії. Керівники НОК виконали ще одну почесну місію: провели церемонію нагородження переможців турніру з волейболу. Можна уявити, яким приємним сюрпризом це стало для підлітків!
А перемогла цього дня серед дівчат команда «Фаворит», на другому й третьому місцях розташувалися «Полтавчанка» і «Полтава». У хлопців першими були «Юніори», яким пощастило трохи більше, ніж їхнім однолітками з «Вимпелу» і «Полтави». В паузі між нагородженнями своїм виступом публіку привітав колектив черлідерів. До речі, володарями призів стали не тільки волейболісти. Чудові подарунки – м’ячі – отримали і вихованці ДЮСШ з футболу.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Ігор
ЧЕМЕРИС

Фото
НОК України