Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Дитячий футбол – це натхнення!

Дитячий футбол – це натхнення!
Цьогорічний всеукраїнський футбольний турнір «Шкіряний м’яч» ювілейний – двадцятий! Упродовж усього періоду Асоціація аматорського футболу України і Всеукраїнський клуб «Шкіряний м’яч» разом з Федерацією футболу України, Національним олімпійським комітетом, Міністерством молоді та спорту, Спорткомітетом Міністерства освіти, обласними футбольними федераціями, місцевими меценатами, учителями фізичної культури, тренерами, громадськими активістами, представниками ЗМІ активно розвивають цей найпопулярніший вид спорту в усіх куточках нашої держави.
Минулої осені на старт вийшли сотні команд, за які виступали тисячі юних футболістів віком від 11 до 14 років. Пройшовши через горнило сільських, міських, районних і обласних змагань, найсильніші з них повели боротьбу за титул найкращої дитячої команди України у своїх вікових групах.


У грі - тринадцятирічні


«Шкіряний м’яч» - Кубок «Кока-Кола». м. Вишневе (Київська обл.). 31 травня – 2 червня. Вікова група U-13
Вісімка найкращих команд – переможців зональних турнірів – зібралася у Вишневому, аби розіграти призові місця та визначити найкращих у змаганнях з техніки гри у футбол (жонглювання м’ячем, удари на точність і дальність). У кожному поєдинку на двох майданчиках Центрального стадіону точилася напружена і безкомпромісна боротьба, і тільки в одному матчі було зафіксовано нічию.
Група «А». На старті учні харківської ЗОШ № 20 перемогли господарів із ЗОШ № 4 з рахунком 4:0. Представники ЗОШ-інтернат м. Володимира-Волинського тільки наприкінці зустрічі з ужгородськими школярами (ЗОШ № 19) забили переможний м’яч. Другого дня закарпатська команда вдало розпочала поєдинок і упродовж кількох хвилин двічі змушувала капітулювати харківського голкіпера. Здавалося, що три очки вже в активі команди, та юні харків’яни не здалися. Вони виграли не тільки другий тайм, а й поєдинок – 3:2. Команда з Володимира-Волинського обіграла господарів – 2:0. Доля фінальної путівки вирішувалася в очному протистоянні футболістів Харкова і Волині. На 14-й хвилині Данило Кокошко вивів волинську команду вперед – 1:0, а за хвилину до перерви Артем Сабалаєв відновив рівновагу – 1:1. Цього виявилося достатньо харків’янам для виходу до фіналу.
Група «Б». У першому турі учні бердянської ЗОШ № 11, програючи по ходу зустрічі, зуміли не тільки відігратися, а й забити п’ять м’ячів у ворота учнів слобода-шаргородської школи – 5:1. Команда київської ЗОШ № 301 виявилася сильнішою у протистоянні з представниками Одещини (ЗОШ № 7 м. Чорноморськ) – 2:0.
Столична команда доволі легко подолала також опір команди з Вінниччини – 5:0, та Бердянська – 6:2, і з дев’ятьма очками виграла груповий етап. Одразу три команди набрали по три очки. За регламентом змагань перевагу мали ті, хто забив найбільше голів: це вдалося бердянцям (7). Вони здобули право позмагатися за бронзові медалі.
Окрасою турніру серед тринадцятирічних футболістів став поєдинок за чемпіонський титул, в якому зустрілися команди Києва і Харкова. У дебюті домінували столичні гравці, котрі створили кілька моментів для взяття воріт, та надійно зіграв голкіпер суперника. У середині першого тайму активізувалася харківська команда: постійно нарощувала темп, тримаючи в напрузі суперників, і ті почали все частіше помилятися. Свою ігрову територіальну та ігрову перевагу харків’яни втілили в три забиті м’ячі. Отже, харківська ЗОШ № 20 – чемпіон змагань серед 13-річних, «срібло» - в киян, а «бронзу» вибороли вихованці ЗОШ-інтернату м. Володимира-Волинського, котрі в матчі за третє місце обіграли бердянську команду – 1:0.
Перше місце у змаганнях з елементів техніки гри у футбол посіла команда з Харкова. Жонглювання з м’ячем виграв Михайло Величко (Вишневе). Андрій Тихонов (Київ) став кращим в ударах на дальність і точність.

Матчі одинадцятирічних


«Шкіряний м’яч». м. Славута (Хмельницька обл.). 6-8 червня. Вікова група U-11
На кілька днів затишне містечко Славута, що на Хмельниччині, стало столицею змагань серед одинадцятирічних футболістів. У місті уважно ставляться до дитячого спорту, тому відповідні служби на чолі з міським головою Славути ретельно готувалися до цього футбольного дійства. І майбутні зірки футболу віддячили гостинним господарям грою: вони викладалися в кожному поєдинку, боролися за кожний м’яч.
Група «А». У першому турі було зафіксовано дві нічиї. Місцевий НВК «Успіх» не втримав переможний рахунок у матчі з НВК с. Новодмитрівка Донецької обл. – 1:1, а учні столичної гімназії № 237 задовольнилися нульовою нічиєю у грі з представниками НВК-колегіума № 15 м. Первомайськ (Миколаївська обл.) – 0:0. У наступному турі поєдинок між господарями і столичною командою також не виявив переможця (1:1). Футболісти Новодмитрівки переграли школярів Первомайська – 2:0. Доля фінальної путівки вирішувалася в заключному турі. Найкращі шанси були в команди з Донеччини, в активі якої вже було чотири очки, тож навіть нічия могла вивести її до головного матчу турніру. На жаль, хлопчаки не втримали заповітний рахунок і поступилися киянам – 0:1. Це відкинуло їх на третє місце. Друге місце – в столичної команди. До фіналу вийшли місцеві футболісти, котрі в заключному матчі групового турніру перемогли команду Первомайська завдяки забитому на останніх секундах зустрічі голу – 1:0.
Група «Б». Головним фаворитом була команда львівської ЗОШ № 73, яка на старті змагань завдала поразки футболістам з кременчуцької ЗОШ № 1 – 4:0. Команди ЗОШ № 27 м. Чернівців і ЗОШ № 9 м. Ніжина в очній зустрічі переможця не виявили – 0:0. Львів’яни в двох наступних матчах також перемогли, обігравши чернівецьку команду – 4:0, і ніжинську – 3:1. Буковинці програли полтавчанам, а ті в свою чергу отримали три «сухі» м’ячі від представників Чернігівської області. Отже, львівська команда вийшла до фіналу, а ніжинські школярі здобули право позмагатися за «бронзу».
Фаворитом фінального поєдинку була львівська команда: представники 73-ї школи добре відомі учасникам всеукраїнських змагань, майже щороку вони грають у фінальних турнірах. Цього разу перемога дісталася львів’янам надзвичайно тяжко, бо місцевий «Успіх» відчайдушно прагнув залишити головний приз у Славуті. Швидкий пропущений гол тільки додав спортивного азарту господарям турніру, і решту часу основні події відбувалися біля воріт обох суперників. Було створено чимало гольових моментів, але надійно зіграла оборона та воротарі команд. Львів’яни – чемпіони!
Основний час поєдинку за третє місце між командами гімназії № 237 Києва і ЗОШ № 9 Ніжина не виявив переможців, а в серії пенальті вправнішими виявилися представники столиці – 4:3.
Перше місце у змаганнях з елементів техніки гри у футбол посіла команда первомайського НВК № 15. У двох вправах (жонглювання м’ячем та удари на дальність) найкращим був Данило Кузьмич з Новодмитрівки, в ударах на точність – Тимур Жовтоноженко з Ніжина.

Івано-Франківськ: дитячий крок – у дорослий футбол

На полі – дванадцятирічні


«Шкіряний м’яч» Кубок «Кока-Кола». м. Івано-Франківськ. 13-15 червня. Вікова група U-12
Саме з Івано-Франківська двадцять років тому розпочав свій шлях відроджений «Шкіряний м’яч» України: 1998 року тут відбувся всеукраїнський фінальний турнір.
Нині в Івано-Франківську змагалися вісім найсильніших шкільних команд юнаків 2006 р. н.: гімназія № 46 (м. Харків), ЗОШ № 3 (м. Коростень, Житомирська обл.), ЗОШ № 24 (м. Херсон), ЗОШ № 10 (м. Івано-Франківськ), ЗОШ № 25 (м. Луцьк), ЗОШ № 35 (м. Вінниця), Олександрійський колегіум (Кіровоградська обл.), ЗОШ № 10 (м. Ніжин, Чернігівська обл.).
Група «А». На старті господарі втратили очки у грі з херсонською командою, хоча по ходу зустрічі двічі вели в рахунку і мали нагоди забити принаймні 3-4 м’ячі. Та дві помилки оборонців коштували прикарпатцям перемоги. Натомість коростенські футболісти у перших двох матчах тріумфували і в заключному поєдинку могли навіть дозволити собі нічию. Однак прикарпатську команду нейтралізувати не вдалося: у кожному таймі івано-франківці забили по голу і вийшли до фіналу.
Група «Б». Команда з Луцька переконливо виграла групові змагання, не залишивши шансів своїм суперникам. Щоправда, в заключному поєдинку проти вінничан довелося добряче попрацювати, щоб вирвати перемогу, забивши гол за кілька хвилин до фінального свистка.
Обидва фіналісти удостоїлися компліментів за волю, мужність і характер. Хлопці не відсиджувалися в обороні, а прагнули якнайшвидше підійти до воріт суперника і завдати точного удару. Це двічі вдалося господарям турніру, вони перемогли. «Срібло» завоювали учні ЗОШ № 25 Луцька, «бронзу» - учні вінницької ЗОШ № 35.
Зауважимо, що команди івано-франківської ЗОШ № 10 – постійні учасники міських, обласних і всеукраїнських змагань «Шкіряний м’яч» – Кубок «Кока-Кола». Торік юнаки 2005 р.н. були учасником всеукраїнського фіналу, а команда учнів 2006 р.н. – переможниця обласних змагань сезону-2017/2018.
Перше місце у змаганнях з елементів техніки гри у футбол посіла вінницька команда. У вправі жонглювання відзначився Артем Скрягін (Ніжин), у виконанні ударів на точність найкращим був Артем Литвиненко (Луцьк), у виконанні ударів на дальність – Максим Хімінець (Вінниця).

Післямова


Про особливості нинішнього турніру «Шкіряний м’яч» розповідає президент Асоціації аматорського футболу України Федір Шпиг:
– Турнір виявив зони особливої уваги до дитячого футболу у багатьох куточках нашої країни. Інтереси популяризації цього турніру вимагають розширення географії змагань. Нам вдалося налагодити всеукраїнські зональні й фінальні турніри, вимальовується і структура проведення обласних етапів. Тепер головне завдання – приділити максимум уваги початковій стадії (сільські, міські та районні етапи). Таку роботу важко організувати без тісної співпраці з обласними футбольними федераціями, спортивними товариствами, органами місцевого самоврядування, освітянами, бізнесменами, прихильниками футболу.
Зроблено багато для відродження вітчизняного аматорського футболу і «Шкіряного м’яча». Тепер треба виходити на якісно новий рівень організації цих популярних в нашій країні змагань. І тут ще багато роботи, для юної футбольної зміни треба закладати такий підмурок, щоб потім з нинішніх початківців можна було виховувати майстрів найвищого рівня. Від цього виграє національна збірна України, весь вітчизняний футбол.
Нам, дорослим, треба думати, як виховувати своїх дітей сильними, здоровими, розумними, освіченими, інтелектуальними. А юних футболістів закликаю: любіть Україну, свій рідний край, пишайтеся своєю родиною!

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Микола
МОТОРНИЙ

Фото
автора та прес-служби ААФУ