Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Боротьба як свято

XХІІ Київський міжнародний турнір з вільної, жіночої та греко-римської боротьби, присвячений видатним українським борцям і тренерам, не дарма порівнювали з чемпіонатом світу. Цьогоріч форум зібрав понад 700 атлетів з 38 країн, в тому числі зі США, Ірану, Азербайджану, Грузії, Канади, Японії. На килим столичного Палацу спорту виходили найсильніші борці планети – переможці й призери Олімпійських ігор, чемпіонатів світу та Європи.

Турнір став справжнім святом і для спортсменів, і для всіх любителів боротьби: їм пощастило бути свідками поєдинків, які могли прикрасити змагання найвищого світового рівня. Крім того, київський старт дав можливість тренерам перевірити у справі своїх підопічних – і досвідчених, і молодих. Адже з чемпіонату світу наступного року почнеться розіграш ліцензій на Олімпіаду-2020 у Токіо.
Неймовірну конкуренцію і велику кількість сюрпризів можна було прогнозувати ще до початку змагань, адже таких грандів світової боротьби, як Азербайджан, Грузія, Вірменія, Іран, представляли національні команди. Перші номери своїх збірних прибули зі США, Канади, Італії.
Завоювати нагороду було справою непростою навіть для визнаних майстрів. Про це красномовно свідчить той факт, що далеко не всім зіркам світової боротьби вдалося зійти на найвищу сходинку п’єдесталу. Так, у фінальній сутичці вільників у ваговій категорії 125 кг бронзовий призер чемпіонату Європи-2014 українець Олександр Хоцянівський із сухим рахунком 5:0 переміг чинного чемпіона світу та Європи, володаря «бронзи» Олімпіади-2016 грузинського борця Гено Петріашвілі.

Руслан Савлохов

(головний тренер збірної України з вільної боротьби):
– Київський турнір – це справжнє свято спорту, видовищна, захоплива подія. Не так багато можна назвати змагань, де збираються стільки чемпіонів і призерів Олімпійських ігор, чемпіонатів світу та Європи. Ми можемо цим пишатися. Щасливий, що турнір з кожним роком стає популярнішим. Про це красномовно свідчить той факт, що нині до нас приїхали учасники з 38 країн – рекордна кількість.
З наших спортсменів особливо порадували Андрій Квятковський, Олександр Хоцянівський і «вундеркінд» Валентин Блясецький, котрого анітрохи не збентежили ані титули, ані досвід суперників. У 17 років виграв медаль змагань такого рівня! Він справжнє відкриття турніру.
Були і розчарування. Треба робити висновки і працювати, аби наступного разу не припускатися помилок. Не секрет, що в Києві ми переглядаємо кандидатів до збірної.
Дуже потішив наших уболівальників виступ Андрія Квятковського (70 кг). Блискуче провівши попередні поєдинки, він у півфіналі здолав опір чинного чемпіона світу Зурабі Якобішвілі з Грузії, а у фіналі поклав на лопатки багаторазового призера міжнародних турнірів Муртазалі Муслімова з Азербайджану.
Відкриттям турніру серед вільників став 17-річний Валентин Блясецький (57 кг). У поєдинку проти досвідченого американця Френка Переллі українець здобув перемогу «на туше». А в боротьбі за «бронзу» Валентину вдалося покласти на туше більш досвідченого співвітчизника – Армена Аракеляна.
До сюрпризів турніру можна віднести програш олімпійського чемпіона Ріо-2016 грузина Володимира Хінчигашвілі (65 кг) і володаря «бронзи» Ігор-2016 азербайджанця Хаджі Алієва призеру чемпіонатів світу та Європи Магомедмураду Гаджиєву з Польщі.
У жіночій боротьбі шквал оплесків зірвала українка Алла Белинська, котра виступала в категорії до 72 кг. Вона яскраво і впевнено провела всі свої поєдинки, а у фіналі вирвала перемогу у бронзової призерки Олімпійських ігор-2008, неодноразової призерки чемпіонатів Європи Агнешки Вешчек-Кордус із Польщі (10:7).
Запам’яталася публіці і ще одна українська спортсменка – юна Аліна Акобія (57 кг). Вона змусила капітулювати таких визнаних майстринь, як американка Міхаела Бек і угорка Барка Емеше. У півфіналі здолала призерку торішнього чемпіонату Європи Олену Колесник з Азербайджану. Зовсім трохи не вистачило українці, аби на свою користь завершити фінальну сутичку проти американки Джакарри Вінчестер. Спочатку Аліна вела 2:0, але зрештою все ж поступилася досвідченій суперниці – 2:6, і завоювала срібну медаль. «Срібло» стало найпопулярнішою нагородою у наших дівчат. Медалі такого гатунку завоювали юні Ольга Шнайдер (55 кг) й Ангеліна Лисак (62 кг).

Ольга Шнайдер: перемога над Ронною Хеатон

Артур Дзигасов

(головний тренер збірної України з греко-римської боротьби):
– Щодо виступів наших «класиків», відверто кажучи, не все вийшло так, як хотіли. Конкуренція була неймовірно високою. А як інакше, коли на килим виходила така кількість зірок і суперзірок! Були і радощі, і розчарування. Але головне, що ці змагання дозволили нам підійти ближче до визначення складу збірної для підготовки до першості континенту і чемпіонату світу, який відбудеться у жовтні в Будапешті.
Звичайно, радий, що в Києві чудово виступив Жан Беленюк. Він у своєму унікальному стилі продемонстрував боротьбу суперкласу.
Дуже гарне враження справив Артур Політаєв. Відзначу ще Андрія Мартинюка, Дмитра Пишкова.
Що стосується вагової категорії до 76 кг, то перемога олімпійської чемпіонки Ріо-2016 канадки Еріки Вейбе була очікуваною. «Бронзу» виборола українка Анастасія Шустова.
Під час змагань «греко-римлян» глядачі найбільше чекали на вихід срібного призера Олімпіади у Ріо, чемпіона світу і Європи Жана Беленюка (87 кг). Киянин очікування виправдав на сто відсотків. На шляху до п’єдесталу він здолав свого співвітчизника Олександра Шишмана. Для Жана це був принциповий поєдинок: торік він двічі поступався колезі по збірній. Шлях до фіналу киянин відкрив перемогою над бронзовим призером континентальної першості вірменом Артуром Шахіняном. А у вирішальній сутичці здолав азербайджанця Іслама Аббасова – володаря «бронзи» чемпіонату світу.
Після фінального поєдинку Жан Беленюк поділився враженнями від змагань: «Київський турнір для мене є дуже важливим стартом. Розглядаю його як етап підготовки до чемпіонатів Європи та світу. Континентальна першість стартує уже скоро – наприкінці квітня».
У ваговій категорії до 97 кг наш ветеран, призер світової першості і I Європейських ігор Дмитро Тімченко виграв три сутички, але у фіналі поступився вірменському борцю Артуру Алексаняну – дворазовому чемпіону світу.
Варто відзначити і виступи Андрія Мартинюка (60 кг), Ленура Темірова (63 кг) і Дмитра Пишкова (72 кг) – всі вони також стали віце-чемпіонами турніру. До речі, Дмитро Пишков у фіналі практично в рівній боротьбі поступився бронзовому призеру Олімпіади-2016 грузинському борцю Шмагі Болквадзе (5:7).

Володимир Євонов

(головний тренер збірної України з жіночої боротьби):
– Кілька провідних спортсменок не виступали, адже стали мамами: чемпіонка світу Аліна Махиня, переможниця молодіжної першості Європи Лілія Горішна, призерка чемпіонатів світу та Європи Юлія Благиня. Цьогоріч очікує поповнення в родині чемпіонка світу Оксана Гергель. Тому зараз робитимемо ставку на молодь. Аліна Акобія у фіналі проти американки вела в рахунку, але зрештою поступилася. Їй треба приділити велику увагу психологічній підготовці. Дуже потішила Алла Белинська, яка зуміла здолати опір дуже титулованих суперниць и посіла перше місце.
На жаль, засмутила Алла Черкасова. За тиждень до нашого турніру в Швеції вона поклала на туше канадку Даніелле Лаппедж, а в Києві програла їй у півфіналі. Крім Алли Белинської і Аліни Акобії хочеться відзначити юну Тетяну Рижко, котра у фіналі поступилася нашій більш досвідченій Софії Боднар.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Результати


ГРЕКО-РИМСЬКА БОРОТЬБА
55 кг
1. Єлданіз Азізлі (Азербайджан)
60 кг
1. Мурад Маммадов (Азербайджан)
2. Андрій Мартинюк (Україна)
63 кг
1. Талєх Маммадов (Азербайджан)
2. Денур Теміров (Україна)
3. Геворг Арзуманян (Україна), Славік Галстян (Вірменія)
67 кг
1. Лєван Кавжарадзе (Грузія)
72 кг
1. Шмагі Болквадзе (Грузія)
2. Дмитро Пишков (Україна)
3. Фаршад Белфакєх (Іран), Артур Політаєв (Україна)
77 кг
1. Пежман Поштам (Іран)
82 кг
1. Рафіг Гусейнов (Азербайджан)
87 кг
1. Жан Беленюк (Україна)
97 кг
1. Артур Алексанян (Вірменія)
2. Дмитро Тимченко (Україна)
3. Орхан Нурієв (Азербайджан), Євген Савета (Україна)
130 кг
1. Георгій Чугашвілі (Грузія)
3. Якобі Каджая (Грузія), Владислав Вороний (Україна)

ВІЛЬНА БОРОТЬБА
57 кг
1. Георгій Едірашвілі (Азербайджан)
3. Валентин Блясецький (Україна), Афган Хашалов (Азербайджан)
61 кг
1. Ахмеднабі Гварзатілов (Азербайджан)
65 кг
1. Магомедмурад Гаджиєв (Польща)
70 кг
1. Андрій Квятковський (Україна)
74 кг
1. Франк Чамізо (Італія)
79 кг
1. Алекс Дієрінжер (США)
86 кг
1. Камран Гасемпур (Іран)
92 кг
1. Шаріф Шаріфов (Азербайджан)
97 кг
1. Нурмагомед Гаджиєв (Азербайджан)
125 кг
1. Олександр Хоцянівський (Україна)

ВІЛЬНА БОРОТЬБА (ЖІНКИ)
50 КГ
1. Джессі Макдональд (Канада)
53 кг
1. Сара Хільдебрандт (США)
3. Ірина Гусяк, Христина Береза (обидві – Україна)
55 кг
1. Ірина Курочкіна (Білорусь)
2. Ольга Шнайдер (Україна)
57 кг
1. Джакарра Вінчестер (США)
2. Аліна Акобія (Україна)
59 кг
1. Софія Боднар (Україна)
2. Тетяна Рижко (Україна)
3. Олена Кремзер (Україна)
62 кг
1. Тетяна Омельченко (Азербайджан)
2. Ангеліна Лисак (Україна)
65 кг
1. Петра Оллі (Фінляндія)
3. Адела Ханзлікова (Чехія), Юлія Лисовська (Україна)
68 кг
1. Даніелле Лаппедж (Канада)
3. Анна Садченко (Білорусь), Алла Черкасова (Україна)
72 кг
1. Алла Белинська (Україна)
76 кг
1. Еріка Вейбе (Канада)
3. Занетт Немет (Угорщина), Анастасія Шустова (Україна)

Ігор
ЧЕМЕРИС

Фото
Павла БАГМУТА