Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Під музику Вівальді...

Ярослав Паніот: «Мій тренер вкладає у мене всю душу»


19-річний Ярослав Паніот востаннє був в Україні наприкінці літа, коли приїхав зі США, де він зараз мешкає і тренується, для участі у контрольних прокатах. Уже тоді, напередодні основних стартів, навіть із не відпрацьованими остаточно програмами, було очевидно, що у цьому сезоні ми побачимо на льоду іншого Паніота – впевненого у своїх можливостях і налаштованого на найкращий результат. Виграшні яскраві програми, емоційний підйом, а чого варті фліп і два тулупа у чотири оберти, потрійний аксель!

Нині, коли позаду залишилася участь у низці престижних міжнародних турнірів, очевидно, що для Паніота остаточно минув період нестабільності й певних розчарувань, не в останню чергу пов’язаних з частими змінами тренерів. Після «школи» В’ячеслава Загороднюка, Миколи Морозова, ролі яких у своїй підготовці він віддає належне, фігурист тепер працює з Теммі Гембл. Ярослав каже, йому надзвичайно пощастило, що він потрапив до групи тренера, яка підготувала чимало відомих спортсменів, зокрема чемпіона світу-2017 серед юніорів Вінсента Чжоу. Сама ж Гембл дає високу оцінку українцю. «Яро – суперталановитий і я дуже рада, що можу з ним працювати», – сказала вона американському виданню The Press Enterprise.
Взаємний обмін компліментарними фразами дозволяє припускати, що Паніот нарешті знайшов «свого» тренера. Попри короткий термін спільної праці він встиг відзначитися другим місцем на турнірі Philadelphia Summer International, а перед тим, наприкінці минулого сезону, – місцем у десятці найкращих на юніорському чемпіонаті світу. Серед останніх і найвагоміших досягнень українського фігуриста – здобуття олімпійської ліцензії на міжнародному турнірі Nebelhorn Trophy в німецькому Оберстдорфі.
Нині Ярослав продовжує виступати у міжнародних турнірах і готується до надзвичайно важливого грудневого чемпіонату України – тоді стане відомо, хто у лютому наступного року вирушить на Ігри до Пхьончхана.
Незважаючи на напружений графік тренувань і змагань, фігурист погодився відповісти на декілька запитань «ОА».

Ярославе, як вдалося за незначний період досягти такого прогресу?

- Моєї заслуги тут відсотків тридцять, а решта – робота мого нинішнього тренера Теммі Гембл. Це особливий тренер у моєму спортивному житті, вона докладає дуже багато зусиль до того, аби я став кращим, постійно прогресував у фігурному катанні. Те, що вона та її асистент Райян Бернінг візьмуться за мене всерйоз, було помітно уже з перших секунд нашої спільної роботи. Методи роботи американських тренерів вражають. Для Теммі, окрім суто професійних моментів, коли вона працює зі мною на льоду, важливі також найдрібніші деталі мого побуту, вона постійно уточнює, як я харчуюся, що роблю вдома, чим заповнюю вільний час тощо.

Скільки годин льодової підготовки маєте щодня?

- Три-чотири години, незалежно від того, змагальний період чи міжсезоння. Персонально зі мною тренер працює по 30 хвилин щодня, але, повірте, у ці півгодини роботи Теммі вкладає усю душу. Решту часу вона за мною наглядає, виправляє помилки, якщо це потрібно. Крім льодової підготовки, ще є загальнофізична.

Як ви відпочиваєте?

- Здебільшого вдома, з родиною. У США я мешкаю поблизу океану, тому немає необхідності кудись їхати. В Україну вибираюся лише у справах. Дуже люблю Київ, мене сюди постійно тягне і коли приїжджаю, то починаю шукати можливість залишитися надовше.

Як пройшла підготовка до сезону, чи працювали з іншими фахівцями?

- Я тренувався за складеним тренерами планом, відхилень не було. Напрацювання перевірили на турнірі Philadelphia Summer International, який показав, що курс правильний. Щодо інших спеціалістів, то Теммі Гембл справді часто запрошує колег, профільних консультантів з усієї Каліфорнії. Я працював з чотирма хореографами.

А хто вам поставив довільну програму і чому вирішили залишити тогорічну коротку?

- Для постановки нової довільної – на музику Вівальді «Чотири сезони», я їздив до Ванкувера, де зі мною займався відомий хореограф Марк Піллей. А коротку – «Ромео і Джульєтта» – мені поставив ще Микола Морозов. Вона досить вдала, на мій погляд, проте ми все ж здійснили спробу її поміняти, але не вийшло – нова мені не підійшла. Тому на цей сезон залишили попередню версію.

Але у ній все ж дещо змінилося…

- Глобального переосмислення не відбулося, суто косметичні зміни: переглянули доріжки кроків, заходи на стрибки і більше нічого не чіпали.

Якщо говорити про стрибкову складову, то це остаточний варіант чи ще будете ускладнювати?

- У програмах достатньо складних елементів. Давайте я назву, що заявляю у довільній: фліп у чотири оберти, два тулупа в чотири оберти, два потрійних акселя, потрійні лутц, фліп і ріттбергер. Думаю, це вагомо.

Ви не відмовилися від своєї «фішки» виконувати потрійний лутц з руками вгору? Тренер це схвалює?

- Я не думаю, що відмовлюся від цього, навіть коли вчитиму лутц у чотири оберти. А Теммі Гембл якраз подобаються усі мої «фішки».

Як вважаєте, скільки стрибків у чотири оберти потрібно мати у програмі, аби досягти високого результату на змаганнях?

- На мою думку, мінімум три, але виконаних досить добре, однозначно на «плюси». Крім того, два потрійних акселя і решту стрибків, які спортсмен здатен зробити. При цьому необхідно кататися на дуже високому рівні, мені цього ще треба досягти.

Які очікування та плани на майбутні старти? Чи є відчуття цілковитої готовності до найважливіших подій сезону?

- Мені здається, я добре підготовлений. Кажу про хореографічну частину програм, а технічна, погодьтеся, у мене уже доведена до високого рівня. Щодо планів… Звісно, хочу взяти участь в Олімпійських іграх, а перед тим успішно виступити на чемпіонаті України. Це моя мета і мрія на цей сезон.

«Бронза» Tallinn Trophy

Поки номер готувався до друку, Ярослав Паніот здобув ще одну нагороду – цього разу він зійшов на третю сходинку п’єдесталу авторитетного міжнародного турніру Tallinn Trophy, який є етапом серії «Челленджер».
Українець був кращим у короткій програмі, забезпечивши собі лідерство потужним і чистим прокатом композиції «Ромео та Джульєтта». У його заліку – чудово виконані стрибки, зокрема, каскад тулуп у чотири оберти – тулуп у три оберти, потрійний аксель, потрійний лутц ріппон, а також високі рівні на нестрибкових елементах. При цьому учень Теммі Гембл побив персональні рекорди у короткій програмі. Загальну суму він збільшив з 77,20 до 81, 25 балів, а технічну оцінку – до 45,70. Найвищі у сезоні бали Паніот отримав і за компоненти – 35,55.
На жаль, у довільній програмі показники Ярослава були не такі вражаючі, внаслідок чого він не зміг втримати лідируючі позиції. У фігуриста «не пішли» стрибки у чотири оберти, він припустився інших технічних помилок. Водночас каскад 4Т+3Т Паніот може сміливо записати собі в актив. Наприкінці виступу спортсмен, хоча й «не здався без бою», але було очевидно, що фізичного та психологічного напруження не витримав. Сума, яку набрав український фігурист за підсумками двох програм, була значно нижча його найкращого результату – 221,23 та все ж вона забезпечила йому призове місце.

Людмила
ВЛАСЮК

Фото
Дмитра ПУТІНЦЕВА