Дистанція завдовжки в рік
- Олімпійська Арена №11-2017
- Інші публікації
Багато чого трапилося на її етапах, одразу й не осягнеш усього. Як годиться, у пам’яті насамперед спливають найяскравіші події, тож поговоримо про успіхи на дистанції в 365 днів, розуміючи, що в складовій кожного з них трапляється й трохи гіркоти, а від того підсумок виглядає ще вагомішим.
Традиційна щорічна Генеральна асамблея НОК України, й стає, як годиться, своєрідним путівником на тій дистанції.
2017-й об’єднав дві іпостасі: був передолімпійським для представників зимових видів спорту і початковим для нового літнього олімпійського циклу. Кращі майстри зимових дисциплін виборювали олімпійські ліцензії, а герої недавніх літніх Ігор, відстоюючи свої лідерські позиції, дедалі гостріше відчували конкуренцію з боку тих, хто тільки утверджується на олімпійській дистанції. На початку сезону-2017, в лютому, збірна команда України на Європейському юнацькому олімпійському фестивалі в турецькому Ерзурумі, посівши в загальнокомандному заліку 10-те місце серед 40 країн, пред’явила свої наміри на найближче майбутнє. Змагалися 25 атлетів з 9 регіонів країни. Три срібні медалі – у біатлоні, фігурному катанні і сноуборді – досить гучна заявка, а четверті, п’яті, шості місця – свідчення того, що підростають, міцніють сьогоднішні 17-18-річні атлети, котрим мужніти вже з огляду на наступну зимову Олімпіаду. Чи не загубляться на цьому довгому шляху, чи розкриють сповна свій потенціал, залежить не лише від їхнього сумління в праці, таланту, а й від того, що буде зроблено для них країною, НОКом зокрема, його регіональними підрозділами. Вагомим кроком стало призначення стипендій Олімпійського комітету всім медалістам зимових і літніх фестивалів та їхнім наставникам.
У липні в угорському місті Дьорі відбувся літній Європейський юнацький олімпійський фестиваль. На ньому українці, змагаючись у шести видах спорту з десяти, включених до програми, здобули 8 медалей: три золоті, чотири срібні й одну бронзову. У складі збірної змагалися 44 спортсмени у віці від 14 до 18 років з 18 регіонів України. Медалі вибороли представники шести з них.
То чи не час розповісти про те, як НОК співпрацює з регіонами. Цей аспект завжди вважався і вважається одним з провідних з огляду не лише на розвиток спорту взагалі, а й на підготовку вправних майстрів. Без цифр не обійтися. Станом на 1 жовтня на рахунку обласних відділень – проведення понад 1300 заходів із популяризації олімпійського руху. А кожен захід – це сотні, подекуди тисячі учасників, серед котрих більшість зазвичай становить юнь. На тих заходах не як гості, а як повноправні учасники завжди присутні представники НОК, нерідко й президент Сергій Бубка. Зустрічі з керівництвом областей, відвідання профільних навчальних закладів, спортивних баз і клубів – завжди у програмі робочих поїздок ноківців.
Крім традиційних масових проектів, набувають поширення місцеві ініціативи. За звітний рік таких втілено 328! Серед них можна назвати «Фестиваль естафет» у Рівному, в якому вже четвертий рік поспіль стартують учні молодших класів. Або ж SPORT STAR у Запорізькій області, під час якого відзначають кращих у 14 номінаціях, зокрема – «Кращий тренер» «Кращий спортсмен», «Краща команда». У Сумах на День фізкультурника відкрили оновлену Алею олімпійської слави. На Херсонщині до проведення Олімпійського дня долучилося товариство «Колос» і провело «Колосіаду», в якій взяли участь представники 21 регіону країни. На Харківщині окрасою Олімпійського дня стало театралізоване спортивно-художнє дійство, яке зібрало понад 3000 учасників. І цей перелік можна продовжувати, називаючи адреси, де встановлювалися рекорди з масовості, розширювалися вікові рамки проведених заходів.
НОК збільшує фінансування регіональних відділень і водночас зростає спонсорська підтримка спорту. А це означає, що юні таланти та їхні наставники на собі відчувають конкретну допомогу, що в наші складні часи не тільки наявність коштів у сімейному бюджеті визначатиме, кому йти спортивною стежиною далі. Співпраця НОК з регіонами, зустрічі членів Виконкому з місцевими керівниками державних установ, представниками бізнесу сприяють зміцненню авторитету осередків, уважнішому ставленню до потреб спорту в цілому і його окремих представників зокрема.
З вітальним словом – Ігор Жданов
Співпраця з федераціями – ще один пріоритетний напрям у діяльності НОК. І це не лише фінансування. Навчання, зустрічі з представниками міжнародних спортивних організацій, цілеспрямована робота над тим, аби зростала кількість українських фахівців у міжнародних керівних спортивних органах. Нині 24 представники національних федерацій входять до складу керівних органів міжнародних і європейських федерацій.
Зростання міжнародного авторитету НОК як практичний наслідок має збільшення кількості великих змагань і чемпіонатів, які проводяться на теренах України. Нинішнього сезону наша країна приймала чемпіонат світу з хокею у столиці і два чемпіонати Європи: зі стрибків у воду в Києві, з боксу в Харкові. Одеса розпочала підготовку до чемпіонату світу з хокею серед юніорів, який відбудеться в квітні 2018-го. Президент НОК уже зустрічався з керівництвом міста й області, обговорювали питання розбудови спортивної інфраструктури, аналізували, як відбувається підготовка до хокейного турніру.
Активну міжнародну діяльність ведуть комісії НОК України. Виступаючи на Генеральній асамблеї НОК, голова Комісії по роботі з діаспорою Василь Карленко розповів про свій візит до США та участь у загальних зборах Української Спортової Централі Америки та Канади. За щиросердну допомогу олімпізму в Україні 31 представник діаспори США, Канади та Австралії відзначені нагородами НОК України. Сам цей факт засвідчує, як високо оцінюється нашою країною підтримка діаспори.
Плідну, системну роботу з міжнародними організаціями ведуть комісії «Олімпійська освіта та культура» та з олімпійської підготовки й підвищення кваліфікації тренерів, які багато роблять для навчання фахівців спорту, розповсюдження теоретичних і практичних надбань міжнародної наукової спільноти, видання книг, підручників з олімпійської освіти і підготовки. Важливу роботу протягом року здійснювала Медична комісія, основним напрямом якої було розроблення, а далі – імплементація норм Закону України «Про антидопінговий контроль у спорті».
Члени всіх комісій брали активну участь у заходах федерацій, обласних відділень. Адже кожна з них – то активний підрозділ НОК, усі причетні до якого добре знають, чим живе український олімпізм, чого потребує. Влучно сказала про це у своєму виступі на Асамблеї голова Комісії атлетів Олена Говорова: «Усі комісії, наша зокрема, – надійні помічники НОК у всіх аспектах його діяльності, і кожен атлет також».
Олімпізм, стосовно його практичного втілення, настільки всеосяжний, що іноді й дивуєшся. У сфері його турбот – прошарок населення країни від малечі і до сивих ветеранів. Від Олімпійського уроку – до Олімпійського дня, від «Олімпійського лелеченя» – до Всеукраїнських ігор ветеранів спорту… У волонтерських програмах НОК студентська молодь має практику організаційних навичок. Цьогоріч у проектах взяли участь майже півтисячі студентів різних вузів. Стажування у Виконавчій дирекції також проходять студенти різних вишів.
Нинішнього літа сталася знакова подія: підписано Меморандум про співпрацю у сфері спорту між Національним олімпійським комітетом і Спортивною студентською спілкою України. І це ще один крок до поширення ідей олімпізму не лише серед молоді, а й загалом у країні. Бо сьогоднішній студент, котрий душею прикипів до ідеалів олімпізму, понесе їх далі у доросле життя.
Не станемо тут називати всі галузі щоденної роботи Виконкому, президента НОК, співпраці з урядовими і громадськими організаціями. Наголосимо лише, що вони не просто зміцнюються, а перетворюються на систему. Недарма ж на Асамблеї згадувалися принципи ефективного управління: солідарність, прозорість, цілісність, розвиток спорту, демократія. НОК теж сповідує їх.
Сергій Бубка у зверненні до членів НОК, у звітній доповіді не раз згадав про відносини з представниками мас-медіа. До речі, у своєрідній преамбулі до засідання Асамблеї, коли за традицією вручають нагороди НОК, серед відзначених була й чимала група журналістів, спеціалістів радіомовлення й телебачення. Зростання обсягу спортивної інформації – це теж засіб, і досить відчутний, залучення нових адептів спорту. Хоча на цьому шляху вистачає бар’єрів, котрі не завжди вдається легко здолати. Такий нещодавній приклад. На Центральному телебаченні раз на місяць виходила програма, заснована спільно з Федерацією тенісу України, – «Український корт». До неї звикли, до давніх шанувальників тенісу з кожним випуском приєднувався новий загін тих, хто раніше був байдужий до цього виду спорту. І раптом передача зникла з екранів. Час, відведений для неї знадобився черговому ток-шоу, мовляв, шоу мають вищий рейтинг. А на те, що більшість з тих високорейтингових програм ніщо інше, як засіб привчати глядачів до бездумного гаяння часу, хіба не варто зважати?
Багато аспектів роботи Виконкому НОК, президента НОК було відображено в ухваленій постанові. І все ж з огляду на те, що це був передолімпійський рік, рік початку нового літнього олімпійського циклу, найбільше уваги приділили спортивним аспектам. До Олімпіади в Пхьончхані рукою дістати. І дуже хочеться, аби на щорічній церемонії «Герої спортивного року»-2018 Україна вітала й героїв Пхьончхана.