До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Міністерство молоді та спорту України      Національний олімпійський комітет України

Запорізькій ШВСМ – 50 років!

31 травня нинішнього року один з найстаріших в Україні спортивних навчальних закладів – школа вищої спортивної майстерності Запорізької обласної ради – урочисто відзначила своє 50-річчя.

В 1967 році був введений в експлуатацію комплекс «Спортивна школа молоді», що пізніше змінив назву на ШВСМ. Першим директором спорткомплексу став Анатолій Григорович Берко. На спортивній споруді діяли не тільки легкоатлетичний манеж, зали боротьби і фехтування, а й тренажерний зал, і відкритий плавальний басейн з 10-метровою вишкою для стрибків у воду. Тому, природно, що першими учнями школи стали борці греко-римського (тоді – класичного) стилю, фехтувальники, легкоатлети (відкрили відділення метань і стрибків у висоту), плавці й стрибуни у воду. Першими тренерами, котрі прийшли до СШМ зі своїми учнями, були Євген Свиридов (класична боротьба), Юхим Ноздрачов і Віталій Басов (плавання), Вадим Чернявський (фехтування), Василь Байгуш, Альбіна Єлькина і Микола Мальцев (легка атлетика).
Запорізький край, який дав Україні чимало чудових спортсменів, з 1930-х років потребував такого спортивного комплексу. А палац спорту «Юність», легкоатлетичний манеж комбінату «Запоріжсталь» і спорткомплекс «ЗАБ» з'явилися в місті набагато пізніше.
У різні роки запорізькою ШВСМ керували відомі у минулому спортсмени й видатні фахівці спорту: Анатолій Берко, Віталій Басов, Альбіна Єлькина, Сергій Рибалко і Євген Боровських. У серпні 2015 року «кузню спорту вищих досягнень» очолив Олексій Гацуля.
За ці півстоліття Запоріжжя, завдяки успіхам вихованців ШВСМ, періодично ставало провідним українським центром з таких видів спорту, як греко-римська боротьба, дзюдо та стрибки у воду, і завжди залишалося серед фаворитів в окремих видах легкої атлетики, плаванні, триатлоні, важкій атлетиці, боксі й тхеквондо. Гордістю школи були спортсмени, котрі щедро поповнювали скарбницю спортивних нагород Запорізької області медалями найвищої проби олімпійської, світової та європейської карбівки. Юні спортсмени, перемагаючи на юнацьких всесвітніх і європейських чемпіонатах, мріють стати учнями славетної ШВСМ.
Школа має славну історію і традиції. У різні роки тренерами тут працювали видатні педагоги: Едуард Кляхін, Євген Романюк, Віталій Наметченко, Тетяна Турова, Мурад Саргсян, Дмитро Льопа, і нині ведуть учнів до спортивних вершин Євгеній Чертков, Ірина Журавльова, Михайло і Костянтин Рураки, Андрій Бондарчук, Ігор Бондаренко, Олександр Трюхин та інші. Серед вихованців ШВСМ – чемпіони і призери Олімпійських ігор Тетяна Самоленко, Тетяна Пророченко, Володимир Раскатов, Ольга Стражева, Денис Силантьев, Володимир Сидоренко, Віта Стьопіна, Олена Жупіна, Ганна Сорокіна, Армен Варданян, Жан Беленюк, Олеся Повх, Марія Рємєнь, рекордсмен світу, чемпіон Європи зі стрибків у висоту Володимир Ященко, переможці і призери чемпіонатів і Кубків світу та Європи Геннадій Єрмілов, Тетяна Напалкова, Олена Зинов’єва, Давид Манукян, Володимир Полікарпенко, Ніна Проскура, Ганна Мельниченко, Олексій Касьянов, Ганна Гацько-Федусова, Валерій Сидоренко, Олександр Хвощ, Вюгар Рагимов, Людмила і Тетяна Луснікови, Ольга Черкун, Станіслав Бондаренко, Вадим Синявський, Марина Черняк, Максим Долгов, Дмитро Замотаєв, Людмила Бабак, Парвіз Насибов і багато інших.
Складно в короткому нарисі назвати всіх видатних спортсменів, які зросли у стінах запорізької ШВСМ.
Директор школи Олексій Гацуля зауважує: «За 50 років більше 80 тисяч спортсменів зайшли у двері нашої школи. Як багато з них стали чемпіонами світу, Європи, учасниками Олімпійських ігор! На Олімпіаді в Ріо нашу школу представляли 10 з 11 запорізьких спортсменів. Нині у ШВСМ культивують 14 видів спорту: бокс, боротьбу греко-римську, волейбол пляжний, веслування академічне, веслування на байдарках і каное, дзюдо, легку атлетику, плавання, вітрильний спорт, стрибки у воду, скелелазіння, триатлон, тхеквондо (ВТФ) і важку атлетику. Найголовніше, що нам вдалося зібрати кращих тренерів, – і результат не забарився. Нині в ШВСМ працюють 26 тренерів, з котрих 16 - заслужені тренери України, а серед учнів школи 5 заслужених майстрів спорту, 24 майстри спорту міжнародного класу, 60 майстрів спорту і 22 кандидати в майстри спорту».
На урочистості з нагоди ювілею ШВСМ прийшли уславлені ветерани спорту, спортсмени, керівники області й міста, депутати обласної ради, декани факультетів фізичного виховання запорізьких вишів і любителі спорту. Ласкаве сонце освітлювало святково оформлену сцену, споруджену перед входом до школи для вшановування героїв спорту і їхніх наставників. Було все: вихід на червону доріжку, урочисті промови, вручення подарунків і показові виступи спортсменів. А на спортивному майданчику відбувся товариський матч з міні-футболу між депутатами обласної ради та збірною командою спортсменів і тренерів ШВСМ.
Свято вдалося на славу!

Валерій
СМИРНОВ

Фото
з архіву школи