Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Шорт-трек: напередодні відбіркових баталій

Три роки промайнули після Олімпійських ігор у Сочі – і ось спортсмени-«зимовики» вже стоять на низькому старті в очікуванні Олімпіади в південнокорейському Пхьончхані. Попереду – вирішальний рік відповідальних відбіркових стартів. Дуже насиченим буде цей етап і для шорт-треку, видовищного і захопливого виду ковзанярського спорту. На Ігри-2014 від України в шорт-треку пробилася одна спортсменка – Софія Власова, і виступила вона гідно. Хоча до числа призерів і не потрапила, зате встановила національний рекорд. Що сьогодні відбувається в нашому і світовому шорт-треку? Чи змінився склад команди? Які особливості боротьби за олімпійські путівки в передолімпійський рік? Про це «Олімпійській арені» розповів старший тренер збірної України з шорт-треку Віктор Харламов.

Нашу розмову ми почали з оціночної характеристики минулого триріччя. Для спорту такий період – це ціле життя зі складними перипетіями, позитивними і негативними подіями.

Добігає кінця ще один олімпійський цикл. Що він приніс українському шорт-треку?

– Почну з головної події нинішнього олімпійського циклу: у нас повністю оновився склад команди. Завершили спортивну кар’єру лідери минулих років Дмитро Полтавець, Сергій Лифиренко, Олексій Кошеленко, Євген Гутеньов, Валентин Даниловський. Вони вирішили спробувати себе в інших, не спортивних сферах, наприклад, двоє з наших хлопців пішли працювати в поліцію.
Якщо говорити про нинішній кістяк команди, то його складають 23-річний харків’янин Артем Хмелевський, кияни брати Гандеї – Володимиру цьогоріч буде 20, а Олегу 18 років. Великі надії покладаємо і на їхніх однолітків братів із Харкова – Владислава Немирю і Микиту Немирю. Дуже перспективні хлопці.
Що стосується нашого жіночого шорт-треку... Завершила виступи учасниця Олімпіади-2014, володарка національного рекорду Софія Власова. Їй 25 років, могла б, звичайно, ще виступати, але вирішила вибрати інший шлях. Софія закінчила університет, аспірантуру і прийняла рішення стати викладачем. Переїхала до Переяслава-Хмельницького. Завершила спортивну кар’єру і Олена Корінчук, вийшла заміж, народила дитину. Самі розумієте, що тепер це є головним у її житті. Хоча у неї була думка про те, щоб повернутися на лід.
Зрештою положення в жіночому шорт-треку таке: залишилися 17-річна Марія Узакова, 18-річна Ганна Давиденко, 19-річна Марія Долгополова і Діана Михальчук, їй 23 роки.

На дистанції Сочі-2014 - Софія Власова

Де ситуація вселяє більше оптимізму – у чоловіків або у жінок?

– У жіночому шорт-треку ситуація зараз є більш складною. Ті спортсменки, про котрих я говорив, це практично все, що ми маємо для участі в змаганнях серед дорослих. Є ще кілька перспективних дівчат, але вони за віком ще не потрапляють на чемпіонати Європи та світу. За віковим цензом для них найближча перспектива – юніорський чемпіонат світу.
Наша молодь регулярно бере участь у таких змаганнях, як розіграші Кубка Європи. У фінал Кубка за результатами п’яти змагань потрапляють по вісім спортсменів зі східної та західної Європи. Цьогоріч у фіналі бігтимуть Марія Узакова і Володимир Гандей. Це дуже приємний для нас факт, що в топ-16 найсильніших шорт-трековиків континенту входять і наші. Більш того, я майже впевнений, що вони стануть призерами Кубка Європи.
Повернуся до складів... У хлопців ситуація краща. Тут ми маємо, можна сказати, подвійний склад. До речі, це цілком відображає і стан у світовому шорт-треку. Спортсменів чоловічої статі значно більше. Радує, що ми маємо запас. Тому з оптимізмом дивимося в майбутнє. А найближче майбутнє у нас є дуже напруженим: восени почнеться відбір на Олімпійські ігри в Пхьончхані.

Давайте зупинимося докладніше на нинішній системі відбору.

– В цьому відбулися деякі зміни. На минулі Ігри відбір проводився за двома етапами Кубка світу – за сумою трьох дистанцій. У нинішньому році на численні прохання федерацій країн-учасниць відбір зробили за чотирма етапами. Це три олімпійські дистанції – 1500 м, 500 м і 1000 м, плюс естафета 5000 м у чоловіків і 3000 м у жінок.
Передолімпійський відбірковий Кубок світу відрізнятиметься від тих, що проводяться на більш ранніх стадіях олімпійського циклу. Окремо проводитимуться змагання на дистанції 1500 м для всіх спортсменів, а також 1000 м і 500 м. За сумою чотирьох етапів Кубка світу визначать кількість ковзанярів від країн, котрі братимуть участь в Іграх. 36 найсильніших у світі виступлять на дистанції 1500 м. По 32 – на дистанціях 1000 м і 500 м. В естафетах візьмуть участь вісім команд – і у чоловіків, і у жінок. Пробитися естафетної командою на Олімпіаду особливо непросто. Прогнозуючи наші шанси, я вважаю, що відібратися на Ігри естафетної командою для нас нереально, враховуючи наші умови і швидкісні можливості.
Але в інших дисциплінах шанси великі. Один український представник у чоловіків і одна представниця у жінок ліцензії цілком можуть добути. До участі в етапах Кубка світу допускаються по три людини від країни на кожну дистанцію. Вислухавши мої доводи, наша Експертна рада зі мною погодилася. У підсумку залишили на підготовку три хлопця і три дівчини. Сподіваємося, що хтось із них завоює путівку і потрапить на Ігри.
Нагадаю також, що ліцензії у нас не іменні. Будемо підсумовувати кращі місця спортсменів на певних стартах. Це об’єктивна і справедлива оцінка для визначення тих, хто захищатиме честь країни на головних стартах чотириріччя.

Коли визначиться склад команди?

– У нас будуть контрольні змагання. На них відберемо спортсменів – по троє у чоловіків і жінок – для участі в етапах Кубка світу. З тими, хто візьме участь у вирішальних стартах, ми визначимося у вересні. А про імена можливих учасників Олімпіади дізнаємося наприкінці сезону – після чемпіонатів України та світу.
Зверну увагу ще на один момент. Уже третій рік поспіль, згідно з рішенням Української федерації ковзанярського спорту, списки збірної і штатної команд затверджуються строком на півроку. Це робиться для того, щоб ковзанярі не розслаблялися і не втрачали форму, щоб і влітку не байдикували. А після закінчення півріччя робимо корекцію складу на підставі контрольних стартів.

У разі, якщо наші відберуться на Олімпіаду, які результати там можна буде вважати задовільними?

– Навіть потрапляння на Олімпіаду – це вже не просто задовільний результат. Це, без перебільшення, хороший результат. Давайте порівняємо з іншими видами спорту, наприклад з лижними гонками. В Іграх беруть участь 300–400 лижників з різних країн. А в шорт-треку на Олімпійські ігри потрапляють 32 спортсмена. Увійти до числа найсильніших шорт-трековиків планети – величезний успіх.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Інтерв’ю взяв
Ігор Чемерис