Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Олімпійський статус для карате: нагорода і стимул

2016 рік став історичним для світового карате: 4 серпня на 129-й сесії Міжнародного олімпійського комітету в Ріо-де-Жанейро його включили до програми літніх Олімпійських ігор-2020 в Токіо.
«Олімпійська арена» неодноразово висвітлювала наполегливу системну роботу Української федерації карате (УФК). Сьогодні ми ведемо розмову про олімпійські перспективи цього виду з президентом УФК Сергієм Левчуком.


Вітаємо із приєднанням до олімпійської родини. Що ця подія означає для українського карате?

- Дякую. Почав би з того, що входження до олімпійської родини означає в цілому для світового карате. Як відомо, спроби потрапити до програми літніх Олімпійських ігор Всесвітня федерація карате (WKF) здійснювала починаючи з 2009 року. Лише третя спроба виявилася вдалою – на 129-й сесії МОК в Ріо-де-Жанейро. На те були свої причини. Незважаючи на надзвичайну популярність у світі, в самій спільноті карате тривалий час не було порядку через надмірну кількість різноманітних стильових організацій, що не подобалося МОК, який вимагав від керівництва WKF розібратися та навести лад у цьому хаосі. Також потраплянню карате до олімпійської програми заважала конкуренція з боку інших видів спорту, іноді не зовсім доброчесна, як було, наприклад, із боротьбою. Але Токіо, столиця Японії – батьківщини нашого виду спорту, вперше побачить карате на олімпійській арені, і в цьому є великий символічний сенс. І ми щиро сподіваємося, що й надалі цей вид залишиться в програмі Ігор, адже він дуже популярний, видовищний та яскравий. Нині WKF об’єднує 193 національні федерації, а в цілому світі ним займаються понад 100 мільйонів людей.
Для українського карате, для нашої федерації здобуття статусу олімпійського виду спорту є без перебільшення епохальною подією. Це визнання наших досягнень, зміна положення – відповідно зміна ставлення, уваги, фінансування тощо. Це, що найголовніше, – новий горизонт, нова мета, якої прагнутимуть наші спортсмени, тренери, судді, функціонери. Це водночас нагорода і стимул.

Як складалися і складаються відносини УФК із Національним олімпійським комітетом?

- Восени 2014 року карате отримало статус суб’єкту олімпійського руху в Україні. Завдяки члену президії УФК Михайлу Волобуєву, котрий є президентом Асоціації спортивних журналістів України і членом НОК, керівники федерації отримали можливість особисто познайомитися із Сергієм Бубкою та проінформувати його про нашу діяльність, досягнення, проблеми й завдання. Він сприйняв нашу інформацію з зацікавленням і розумінням.
Хочу відзначити, що наші добрі стосунки з Сергієм Бубкою додали нам ваги в очах керівництва WKF. По-перше, нашого легендарного атлета добре знають і поважають у світі. По-друге, президент НОК є авторитетним діячем світового олімпійського руху, тому цілком природно, що президент WKF Антоніо Еспінос прагнув через нас контактувати з ним. Сергій Назарович щиро обіцяв нам підтримати карате у боротьбі за олімпійський статус.
Незабаром після чемпіонату світу в Лінці керівництво НОК на чолі з Бубкою в Олімпійському домі зустрілося з очільниками УФК і бронзовою призеркою світової першості Анітою Серьогіною та її тренером Олександром Тонкошкуром. На цій зустрічі ми обговорили умови переходу карате із неолімпійських видів спорту до олімпійських та відповідні дії і зміни.
Дві зворушливі події відбулися нещодавно. 14 грудня в Києві на засіданні 39-ї Генеральної асамблеї НОК віце-президент УФК Іван Дутчак і я офіційно стали членами НОК. А 18 грудня під час візиту на Одещину Сергій Бубка відвідав у Чорноморську клуб «Катана», де тренується Аніта Серьогіна. Така подія запам’ятається чорноморським каратистам, передусім юним, назавжди.
Ми сподіваємося на подальшу плідну співпрацю із НОК. Нам дуже сподобалося в конференц-залі Олімпійського дому, й ми хотіли б знову туди потрапити з приємного приводу, наприклад, якщо когось з українських каратистів визнають найкращим спортсменом місяця, чому б ні?

Аніта Серьогіна з тренером Олександром Тонкошкуром

Які конкретні завдання постають перед УФК та українськими каратистами у світлі олімпійської перспективи? Чи вже відомі критерії відбору та умови олімпійського турніру в Токіо?

- Сьогодні про це можна говорити лише в загальних рисах. Власне, під час чемпіонату світу, що відбувся в Австрії в жовтні, керівництво WKF повідомило лише про загальні параметри турніру й базові критерії відбору. Отже, відомо, що на татамі в Токіо вийдуть загалом 80 кращих каратистів світу, які змагатимуться за вісім комплектів нагород: у чоловічому й жіночому ката та у трьох вагових категоріях відповідно серед чоловіків і жінок. У кожній категорії виступатимуть по 10 учасників – так, як це відбувається, наприклад, на Європейських іграх. До їх числа потраплять чинні на той момент чемпіони світу, спортсмени, котрі посідатимуть провідні позиції у світовому рейтингу, також по одному представнику Японії на правах господарів Ігор та по одному представнику того континенту, якого спочатку не буде в конкретній категорії – для географічного представництва. До речі, чемпіонат світу 2020 року (вони проводяться по парних роках) проведуть в ОАЕ навесні, а не восени, як завжди, щоб Олімпіада з мундіалем не були надто близькі за часом. Напевне, це також буде важливий відбірковий турнір. Критерії ще розроблюють, тому можливі певні зміни. Про це, зокрема, нам розповів голова суддівського комітету WKF Хав’єр Ескаланте, котрий був головним суддею чемпіонату України-2016 в Києві. Проте вже зараз очевидно, що об’єднання вагових категорій, адже на турнірах їх зазвичай п’ять, створить додаткові проблеми для великої групи спортсменів і додасть інтриги олімпійському турнірові.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Розмовляв
Ігор ЛЕВЕНШТЕЙН