Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Віктор Корж: «Секрет підготовки олімпійців у «Динамо»: системний підхід і вірність традиціям»

ФСТ «Динамо» України – авторитетна спортивна організація з усталеними традиціями виховання спортсменів. Імена динамівців-олімпійських чемпіонів Олексія Баркалова, Григорія Крісса, Яни Клочкової, Василя Ломаченка, Олександра Усика, Ольги Харлан, Олени Підгрушної та багатьох інших є візитівкою українського спорту. З 1952 року вихованцями «Динамо» було завойовано 174 олімпійські медалі, за часи Незалежності – 73 (7 нагород – на Іграх у Ріо-де-Жанейро). Прокоментувати підсумки Олімпіади та розповісти про найближчі плани товариства ми попросили першого заступника голови «Динамо» України, члена виконкому НОК, радника міністра внутрішніх справ Віктора КОРЖА.

Вікторе Петровичу, упродовж багатьох років «Динамо» випереджає за кількістю олімпійських нагород інші вітчизняні ФСТ. Який секрет цього успіху?

– Секрет у системному підході до підготовки спортсменів і вірність традиціям, завдяки яким «Динамо» справді є лідером за кількістю олімпійських та інших престижних нагород.
Нещодавно «Динамо» відзначило своє 90-річчя. Такий вік свідчить про міцні традиції та зв’язок поколінь. Сьогодні це потужна спортивна організація з осередками в усіх обласних центрах, де працюють понад 3,5 тисячі працівників, серед яких 300 кваліфікованих тренерів, і яка має понад 200 спортивних споруд, зокрема 18 баз олімпійської та паралімпійської підготовки. Підготовка атлетів починається з дитинства і відбувається у спортивних школах. Багато сучасних спортивних зірок, призерів Ігор у Ріо, наприклад, Павло Тимощенко, Богдан Бондаренко, Ганна Різатдінова та інші, є динамівськими вихованцями.
У будь-якій справі, а тим більше у спорті, таке поняття, як зв'язок поколінь мають неабияке значення. Гордість нашого товариства – це легендарні легкоатлети Валерій Борзов і Інесса Кравець, важкоатлет Анатолій Писаренко, видатні борці брати Білоглазови, фехтувальники Григорій Крісс і Вадим Гутцайт, плавчиха Яна Клочкова, гімнасти Ігор Коробчинський, Лілія Подкопаєва, Катерина Серебрянська. Їхні імена золотими літерами вписані в історію динамівського руху та українського спорту.
Ми шануємо наших зірок. У столиці і в обласних центрах створено музеї товариства, і церемонія прийому в юні динамівці починається з відвідання таких музеїв. У цьому полягає вірність традиціям і спадкоємність поколінь у виховному процесі спортсменів. В «Динамо» цінності, принципи виховання, школа спортивної майстерності формувалися десятиліттями.
Ще один важливий аспект, який характеризує товариство «Динамо» – впровадження сучасних методів підготовки спортсменів. Ми приділяємо увагу професійному розвитку наших фахівців, методистів, тренерів, котрі систематично проходять курси підвищення кваліфікації. Це є необхідною умовою, зважаючи на те, що сучасний світ дуже швидко змінюється і щоб витримувати конкуренцію, потрібно постійно навчатися та самовдосконалюватися.
Ми приділяємо увагу обміну досвідом з іноземними колегами. 2001 року відродили традицію і створили Координаційну раду динамівських організацій, куди входять представники 18 країн світу. Серед них країни колишнього СРСР, Італія, Німеччина, Монголія тощо. Ці держави мають подібні організації, які здійснюють спортивну підготовку в правоохоронних органах, виховують спортивний резерв, а також працюють з дітьми з малозабезпечених родин. Щороку ми проводимо засідання ради, обмінюємося досвідом і організовуємо в кожній з країн-учасниць спортивні змагання з олімпійських та службово-прикладних видів спорту. Нещодавно українська команда правоохоронців взяла участь у турнірі з міні-футболу у Таджикистані.

Які кроки планує здійснити «Динамо» для розвитку дитячо-юнацького спорту?

- У нас талановиті діти, і багатьом з них, я переконаний, вдасться повторити спортивні рекорди своїх знаменитих попередників. Для цього маємо створити необхідні умови Ми постійно працюємо в цьому напрямі, адже вважаємо дитячий спорт запорукою виховання фізично та морально здорової нації. Саме тому намагаємося не допустити поширення негативних тенденцій, пов’язаних із скороченням ДЮСШ. На превеликий жаль, такі спроби є. Вони є наслідком спотвореного розуміння децентралізації з боку окремих чиновників, зокрема на Чернігівщині, Волині, Херсонщині та Кіровоградщині. Там окремих представників місцевої влади більше цікавлять питання власності спортивних споруд і земельних ділянок у центрі міст, аніж дитячий спорт. Ми проводимо роз’яснювальну роботу через ЗМІ, працюємо з місцевою владою, народними депутатами, звертаємось до уряду, щоб не допустити руйнації мережі дитячих спортивних шкіл. Сьогодні ставлення до ДЮСШ та спорту взагалі стало певним критерієм професіоналізму, порядності та патріотичності можновладців.

Олена Костевич і Ігор Чередінов

Які висновки з виступу наших атлетів на Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро ви зробили? Чи потрібно вносити корективи у підходах до спорту вищих досягнень, і в чому вони мають полягати?

- Певні тривожні чинники були помітні задовго до Олімпійських ігор у Ріо. Ще на початку року я прогнозував, що наша збірна завоює 10 медалей. На щастя, помилився – результат на одну більше. Особисто для мене медаль динамівця Сергія Куліша була несподіваною, бо я вважав, що він ще не зовсім готовий до такого результату. Сергій продемонстрував високий професіоналізм! Захоплення викликає спортивний подвиг Павла Тимощенка та Ганни Різатдінової. Обидва вони досягли вершин через складні випробування. Павло зміг завоювати «срібло» після серйозної травми. Аня здобула «бронзу», проявивши справді бійцівські якості. Що стосується загальних висновків, які ми маємо зробити, скажу так: після тривалих розмов ми нарешті маємо перейти до системи пріоритетності видів спорту і припинити розпорошувати державні кошти на майже 200 федерацій. На мій погляд, потрібно фінансувати лише ті види спорту, представники яких можуть конкурувати на світовому рівні. Серед них – бокс, кульова стрільба, легка атлетика, плавання, лижний спорт, біатлон, сучасне п’ятиборство, фехтування, вільна та греко-римська боротьба, дзюдо. Викликає занепокоєння практика легалізації нових видів спорту: маю на увазі 11 видів карате та 5 видів кікбоксингу. Звичайно, я з повагою ставлюся до їхніх прихильників. Але слід розуміти, що визнання видів спорту – це й відповідальність, яка має певні зобов’язання. Види повинні бути популярними, масовими, мати матеріально-технічну базу, регіональні осередки, кадровий ресурс, а також хоча б мінімальні власні кошти для розвитку.

Два роки залишилися до зимових Олімпійських ігор у Південній Кореї. В чому полягатиме підготовка до них у товаристві «Динамо»?

- Думаю, потрібно сконцентрувати зусилля на підтримці Федерації біатлону. Цей вид є одним з найперспективніших в Україні. Крім того, більша частина збірної України з біатлону складається з динамівських спортсменів – це Олена Підгрушна, Валентина і Віта Семеренко, Анастасія Меркушина. Переконаний: поєднання сучасних спортивних стратегій підготовки та належного фінансування дозволять на наступних Іграх показати високий результат.

Олена
КОТЛЯР