Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Льодові шедеври

«Золото» Альони Савченко, здобуте на її п’ятих Іграх, лаври триразових олімпійських чемпіонів Тесси Вірту і Скотта Моїра, дворазового – Юдзуру Ханю, переможний дебют 15-річної Аліни Загітової – інтрига змагань фігуристів за напруженням була справді грандіозною!

В українських любителів фігурного катання ставлення до Альони Савченко особливе, її вважають у нас своєю, адже вона розпочинала спортивну кар’єру в Києві. Народилася в Обухові на Київщині, в три роки встала на ковзани. Вперше виступила на Олімпіаді-2002 в Солт-Лейк-Сіті в парі зі Станіславом Морозовим, вони посіли 15-те місце. Коли пара розпалася, в пошуках партнера Альона приїхала до Німеччини, де тренер Інго Штойєр запропонував їй кататися з Робіном Шолкови. З 2004 року Альона представляє Німеччину.
З Шолкови вони виграли п’ять чемпіонатів світу, але олімпійське «золото» залишалося мрією. Ігри-2006 в Турині – шосте місце, у Ванкувері-2010 – третє і в Сочі-2014 – знову третє. Здавалося б, усе – бал завершено, тим більше що Робін оголосив про закінчення кар’єри спортсмена. Та завершено не для Альони.
Невдовзі після Олімпіади-2014, вона розпочала пошук партнера.
Партнера було знайдено: француз Бруно Массо зі своєю попередньою партнеркою посідав на європейських і світових чемпіонатах місця у другій десятці. Він швидко погодився. Німецька сторона подбала про надання Массо громадянства, сплатила компенсацію французькій федерації. І ось уже пара дебютує на чемпіонаті Європи-2016: срібні медалі – непогано для початку! На чемпіонаті світу вони стали третіми. Фахівці все ще знизують плечима, Бруно виглядає незграбно і довільна програма не справляє враження.
Однак попри все прогрес Массо триває, і ось уже пара стає другою на торішньому чемпіонаті світу і виграє у фіналі Гран-прі зі світовим рекордом. Втім, Альона – досвідчений боєць, ці перші успіхи на могли ввести її в оману.
Цьогорічний чемпіонат Європи пара пропустила, пояснюючи це необхідністю краще підготуватися до Олімпіади. І всі вирішили, що фігуристи почуваються невпевнено. Проте Савченко знала, що робить.
У Пхьончхані програми, які німецькі фігуристи підготували до олімпійського сезону, заграли як справжні діаманти. Альона кинулася в атаку!
Але що це, в короткій програмі під час паралельного стрибка замість потрійного сальхова Бруно зробив подвійний. Партнерка це навіть не одразу усвідомила, тільки після фінальних акордів на поклоні шепнула йому: «Подвійний?» Він відповів очима. Ця помилка відкинула пару на четверте місце, лідерам – китайцям – вона програвала близько 6 балів, забагато як для Олімпійських ігор.
Але ж Савченко ніколи не здається! Довільну програму вони відкатали з такою силою виразності і майстерності, що не залишили своїм суперникам жодних шансів. Чотири з половиною хвилини ідеального прокату! Як писали оглядачі, «олімпійські боги здалися під напором шалено впертої Альони». А ми додамо: разом із богами здалися і судді. І вкотре вже захоплюємося її наполегливістю, талантом, відданістю улюбленому фігурному катанню!
«Я хотів показати всім, що я повернувся», - сказав Юдзуру Ханю після того, як виграв коротку програму. Це був його перший старт після травми, якої фігурист зазнав в листопаді 2017 року на етапі Гран-прі, і старт дуже впевнений. І хоча стрибати японець знову почав тільки за два тижні до Олімпіади, стало зрозуміло, що з таким майже еталонним катанням Ханю без проблем може розраховувати на друге олімпійське «золото».
Наш Ярослав Паніот мав всі шанси потрапити до числа 24 найкращих, котрі відбиралися до довільної програми. Але, на жаль, йому не вдалося впоратися з жодним стрибковим елементом, до суми балів увійшли виключно доріжка кроків та оберти.
«Мені важко пояснити, що сталося, - сказав спортсмен, коментуючи свій дебют на Олімпійських іграх. - Потрібен час, щоб все обдумати та розібрати помилки. Своїм виступом я не задоволений, адже був готовий показати більш складну програму. Працюємо далі і йдемо до своєї мрії». Ярослав посів останнє 30-те місце.

Ярослав Паніот (Україна)

Як кажуть любителі танців на льоду, у світі є Тесса Вірту – Скотт Моїр, Габріела Пападакіс – Гійом Сізерон і всі решта.
Вірту і Моїр виступали останніми, маючи перевагу після короткого танцю, але після блискучого прокату французів без права навіть на найменшу похибку. Перемогти суперників у довільному танці у канадців не вийшло, однак доля золотої медалі вирішується за сумою двоєборства, а відтак Вірту і Моїр перемогли, ставши триразовими олімпійськими чемпіонами.
Українським фігуристам Олександрі Назаровій і Максиму Нікітіну не вдалося кваліфікуватися в довільну програму. А після виконання короткої вони сказали: «Ми насолоджувалися прокатом, виступ на Олімпійських іграх – це нові відчуття, надзвичайні емоції. Відчували відповідальність перед країною. Ми не звикли обговорювати рішення суддів. Наша справа – кататися, а арбітрів – судити. Раз не пройшли далі,значить необхідно більше працювати, Але в цілому ми задоволені прокатом». У них -21-ше місце.

Головними претендентками на перемогу серед жінок були Євгенія Медведєва і Аліна Загітова. Євгенія – дворазова чемпіонка світу, вона вже мала неабиякий досвід у боротьбі такого рівня. 15-річна Аліна Загітова приєдналася до еліти лише нинішнього сезону. Хто з них найкращий, здавалося б, відповів олімпійський подіум.
Аліна стала другою в історії фігуристкою, котра здобула звання олімпійської чемпіонки в 15-річному віці. До неї 20 років тому це вдалося американці Тарі Ліпінськи.
Дебютанка Ігор українка Анна Хниченкова не змогла повністю впоратися зі своєю короткою програмою. Із трьох стрибків виконала один, за що судді поставили їй 47,59 бала.
«До кінця не зрозуміла, чому я впала, - поркоментувала свій виступ Анна. – Певно, не вистачило впевненості. Олімпіада – особливі змагання, до яких прикута увага цілого світу, а тому складно опанувати себе. Та попри все, необхідно докатати програму до кінця, з настроєм, що я і намагалась зробити. Взагалі їхалося легко, все вдалося, окрім стрибкової частини». В підсумку Анна Хниченкова посіла 29-те місце.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Фото
Леонарда ЖУКОВСЬКОГО (Нью-Йорк) спеціально для «Олімпійської арени», Миколи БОЧКА, Ігоря ХОХЛОВА