Здоровий сніданок – здорове серце!
- Олімпійська Арена №4-2017
- Клуб краси і здоров’я
«Коли ми їмо так само важливо, як і те, що ми їмо», – говорить Марі-П’єр Ст.-Онж, голова групи дослідників і фахівець із харчування Медичного центру Колумбійського університету в Нью-Йорку.
Близько третини дорослих регулярно пропускають сніданок, ця звичка дуже поширилася останніми роками, також дедалі більше людей перехоплюють щось упродовж дня замість традиційних трьох прийомів їжі, зауважують фахівці.
Коли ми споживаємо сніданок щодня, стаємо менш схильні до серцево-судинних недуг, зокрема підвищення рівня холестерину й підвищення кров’яного тиску. А ті, хто нехтує ранковим прийомом їжі, підвищують ризик ожиріння, проблем травлення і діабету. Так відбувається, бо час вживання їжі впливає на внутрішній годинник організму.
«Ми знаємо з досліджень, що вживання сніданку може допомогти схуднути та знижує імовірність виникнення серцево-судинних хвороб. Однак тим, хто звик пропускати ранкову трапезу, слід мати на увазі, що запровадження сніданку може призвести до набирання ваги», – зауважує дієтолог. Це можливо, якщо люди, котрі додали сніданок, вживають шкідливі продукти або не оптимізують свій раціон, зрештою вживаючи більше калорій і не отримуючи необхідних поживних речовин.
Корисна дієта багата фруктами і овочами, цільнозерновими продуктами, знежиреними молочними продуктами, м’ясом птиці й рибою. Також важливо обмежити червоне м’ясо, сіль і продукти з високим вмістом доданого цукру. Харчуватися відповідно до часу доби, особливо зайнятим людям, котрі їдять на ходу, допоможе дієта для здоров’я серця. «Планування зазадлегідь і приготування здорової їжі важливе, – говорить Марі-П’єр Ст.-Онж. – Корисний сніданок – це, наприклад, домашнє смузі або цільнозерновий маффін, молочні продукти або зерновий батончик, або сендвіч на той випадок, коли часу зовсім немає».
Загальне правило харчування здорових людей – їсти правильну кількість здорової їжі у правильний час – актуальності не втрачає. Їсти потроху декілька разів на день – порада, яка часто є нереалістичною для більшості людей, оскільки сучасна людина постійно відчуває дефіцит часу. Крім того, «потроху» часто перетворюється на повноцінну порцію, і набирання зайвої ваги стає неуникним. Інша пастка – переїдання увечері, це легкий спосіб додати необов’язкові калорії і наїсти черевце сидячи перед телевізором чи комп’ютером. На такий випадок дієтологи радять: «Коли вечерю завершено – кухню зачинено. Якщо ваш розпорядок божевільний і ви не можете нормально вчасно повечеряти, їжа вночі має бути максимально легкою».
Що зробити сьогодні, аби уникнути серцевого нападу в майбутньому
Легко почуватися невразливим, коли ти молодий, та з роками ми починаємо критичніше ставитися до того, як наш спосіб життя впливає на здоров’я, особливо коли це пов’язано з серцем. Заведіть кілька корисних звичок, за які згодом собі подякуєте.