Paris 2024
Спортивні баталії 2023 року
До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Злети й падіння: біатлонний сезон триває

Злети й падіння: біатлонний сезон триває
Позаду шість етапів розіграшу Кубка світу з біатлону, перший триместр сезону пройдено. Зрозуміло, що пандемія COVID-19, карантинні обмеження неабияк вплинули на підготовку національної збірної команди.

Напередодні чемпіонату світу ми поговорили з тренерським штабом національної збірної команди, зокрема Юраєм Санітрою, Олексієм Кравченком та з членами команди про підготовку, результати, труднощі та плани.

Тренери, колективна думка


Як карантин вплинув на підготовку до сезону-2020/2021?

– Карантинні обмеження внесли свої корективи у підготовчий процес. Та робота була виконана якісно, в хорошому обсязі. Не вдалося здійснити все заплановане, через це ми не побачили на початку сезону очікувані результати, але сподіваємося, що команда набере потрібну форму.
Зі здоров’ям спортсменів, на щастя, особливих проблем немає. Щочотири дні, відповідно до правил поведінки під час змагань під егідою Міжнародної спілки біатлоністів (IBU), здаємо тести на COVID-19.

Хто зараз є лідерами команд?

– У чоловічій команді – Дмитро Підручний і Артем Прима, також можна відзначити Антона Дудченка, котрий добре прогресує і практично в кожній гонці за умови хорошої стрільби і оптимальної форми готовий сперечатися з лідерами. У найближчому майбутньому він стане лідером команди: фізично він до цього готовий, потрібно налаштуватися психологічно. У жіночій команді багато титулованих спортсменок, складно виділити когось.

Як справи з лікуванням Сергія Семенова? Чи чекати на його повернення цього сезону?

– Сергія вкрай не вистачає в команді. Він досвідчений спортсмен, котрий якісно виконував колосальну роботу. Хотілося б побачити його в естафетній четвірці, він здатний серйозно допомогти команді. На жаль, травми й хвороба не дозволили йому повноцінно увійти в сезон. Вірогідно, цієї зими ми не побачимо Семенова на змаганнях.

Склад естафетної четвірки – важливе питання в обох командах. Кого тренери бачить на кожному з етапів?

– Фінішера потрібно награвати, як і того, хто стартує. Ми завжди відштовхуємося від кондицій спортсмена, можливі різні варіанти. У чоловічій четвірці закріпилися Підручний і Прима. Дудченко неодноразово проявляв себе на останніх етапах. Він доволі добре може впоратися з психологічним навантаженням.
Не все складається гладко у дівчат. Проаналізуємо, хто в якій формі перебуває, і готуватимемо їх персонально на конкретний етап естафети перед чемпіонатом світу.

Юлія Джима проходила індивідуальну підготовку, наскільки вона готова функціонально показати свій максимум на чемпіонаті світу?

– Влітку Юлія тренувалася індивідуально. План роботи з тренером Урошем Велепецом вони побудували таким чином, аби вийти на свої кращі показники на чемпіонаті світу. Юля виборола срібну нагороду на етапі Кубка світу в Антхольці в індивідуальній гонці. Ми бачимо прогрес в її функціональному стані. Сподіваємося, що проблеми зі стрільбою, які спіткали спортсменку в естафетах, будуть подолані.

Який зараз моральний фон у команді, враховуючи вплив карантинних обмежень?

– Цей карантинний рік дається тяжко усім. Цей сезон проживали з дня в день, від збору до збору в очікуванні дозволу на виїзд до Європи, не розуміючи, як зможемо далі тренуватися. Нам були надані максимальні умови для тренувань в Україні. Часи складні, але ми накопичуємо досвід роботи в таких умовах. Наступного сезону, думаємо, буде простіше, матимемо змогу планувати нашу підготовку по-іншому.

Чи планують повертатися на траси спортсменки, котрі зараз перебувають у декретній відпустці – Юлія Журавок, Ольга Абрамова?

– Говорити напевно складно: спортсменки по-різному виходять з такої паузи, це дуже індивідуально. Зараз Ірина Варвинець-Петренко поступово повертає свої кондиції після декрету. Вона тренується з командою Б під керівництвом Іллі Лопухова. У складі естафетної команди разом з Катериною Бех, Анастасією Меркушиною і Анною Кривонос посіла 4-те місце на етапі Кубка IBU в Арбері. Ірину плавно вводять у змагальний режим, проводиться правильна робота для того, щоб наступного року вона змогла показати кращий результат і допомогти команді.

Стосовно молодого покоління: чи є явні кандидати на участь в Олімпійських іграх у Пекіні?

– Основними претендентами на учать в Іграх є спортсмени, які зараз входять до складу основної команди та з найближчого резерву. У нас є досвідчені біатлоністи, котрі досить багато пройшли і можуть дуже добре себе проявити на головних стартах чотириріччя.

Юрай Сантіра, Дмитро Підручний

Дмитро Підручний


Дмитре, чи вдалося реалізувати весь план підготовки до нового сезону, враховуючи ситуацію з карантином?

– На жаль, що ні. Ми провели чотири збори в Сянках, там були хороші умови, але наша підготовка вимагає різноманіття, високогір’я, різного рельєфу трас. На жаль, на Львівщині цих умов немає. Не вдалося виконати все заплановане, робили, що могли, – і перші етапи Кубка світу це показали. Ми були зовсім не готові, наприклад, до стартів у Контіолахті, де доволі круті підйоми по трасі.

Ви додали ходом і показуєте хорошу швидкість, над чим потрібно ще попрацювати, щоб довести гонку до переможного фінішу?

– На жаль, цього сезону у мене немає тієї стабільності, яка була у минулих роках. Це мене трохи засмучує. Ходом я приблизно на тому ж рівні, що і був. У деяких гонках виділявся, але треба досягти стабільності як по швидкості, так і по стрільбі. Працюю над цим.

В естафеті ви вже вкотре підтягуєте команду. Для вас має значення, на якому етапі бігти?

– Естафети мені вдаються в цьому сезоні, стараюся гідно відпрацювати, тому що це важливо не тільки для мене, а й для команди, для Кубка націй. Важливість гонки дається взнаки, тому хочеться викластися максимально.
Хотілося б побачити у четвірці когось із молоді: Доценка, Цимбала чи Лесюка. Вони хлопці з характером, для естафети добре підходять. Поки вони не дотягують до рівня Кубка світу, але сподіваюся, що в цьому сезоні себе проявлять.
Що до етапу, то мені все одно, на якому стартувати. У кожного з етапів є певна специфіка, тактика і стратегія, як його подолати, та я універсальний боєць.

Чи є у вас секрет, як зберігати позитивний настрій, витримку, впевненість у собі?

– Звичайно, є певні моменти, яких намагаюся дотримуватися. Цей сезон особливий, більше трьох місяців я не був удома. Налаштовувати себе з кожним днем стає дедалі складніше. Підтримує сім’я, рідні, котрі щодня на зв’язку, надихають, радують фотографіями і відео. Це допомагає зосередитись і бути на позитиві перед гонками.

Валентина Семеренко

– Через поширення COVID-19 ми змушені були змінити плани підготовки. Влітку працювали на базі Західного реабілітаційно-спортивного центру в Яворові. І те, що не мали високогірних зборів, позначилося на результатах на початку сезону.

Хто з молодих спортсменок, на вашу думку, може спробувати свої сили в естафеті?

– Естафетна четвірка має бути сильною. Кожна з нас усвідомлює, наскільки важливий командний результат. Коли розумієш, що почуваєшся не зовсім добре, треба знайти силу волі, щоб сказати тренеру про своє самопочуття. Зараз багато достойних сильних команд, нам не можна помилятися.

Вам виповнилося 35. Які відчуття як у спортсменки? Чи є різниця із тим, якою ви були 10 років тому? Можливо, зараз краще розумієте свій потенціал?

– Безперечно, є різниця, багато факторів змінились і приємно спостерігати за своїм професійним зростанням. Думаю, якщо спортсмен сильний, то навіть в 40 чи 50 він буде виступати на рівні.

Віта і Валя Семеренко

Віта Семеренко


У якій формі ви підійшли до початку сезону?

– Зважаючи на результати, не в тій, на яку розраховувала. Хоча загалом відхилення від запропонованої тренерським штабом програми були мінімальні.

Як вдається знаходити баланс?

– Судячи з відсутності «нуля» на рубежі в цьому сезоні, я його не знаходжу. У всякому разі поки що. Це трохи злить.

Перед виїздом команди закордон на перший тренувальний збір у жовтні у вас був позитивний тест на COVID-19. Як перенесли хворобу, як вона позначилася на підготовці?

– Для мене COVID – це сім днів удома без жодних очевидних симптомів. Складно говорити наскільки ця ситуація вплинула на якість підготовки до сезону в цілому. Президент федерації біатлону Володимир Михайлович Бринзак і його команда створили достойні умови для підготовки до сезону, враховуючи ситуацію з пандемією. А вносити корективи в підготовку певною мірою довелося усім командам.

Вам виповнилося 35. Що можете сказати про свої досягнення? Якщо згадати себе 10 років тому: якою була Віта Семеренко?

– Хочеться ще кілька років бути конкурентоспроможною та отримувати задоволення від улюбленої справи. Віта в 25 і Віта в 35 – різниця невелика. Я так само професіонально ставлюся до справи. Можливо, в деталях стала трохи раціональнішою.

Олена Підгрушна


Олено, чи тяжко виступати, коли трибуни порожні?

– Мені вже досить комфортно: немає запаху глінтвейну, запаморочливого шуму, прекрасно чути тренерів. Але все-таки вболівальників я дуже люблю і хочу їх бачити на трасах.

Як карантин вплинув на підготовку, як позначається під час змагань?

– Найбільша проблема була пов’язана з неможливістю виїзду закордон під час літньо-осінньої підготовки. Це вплинуло на мій функціональний стан. Тепер, під час змагального періоду ми проводимо шість місяців за межами України без можливості повернення додому. Це тяжко.

Як ви зараз будуєте свою підготовку? Ваш розклад співпадає з командним?

– Працюю під керівництвом Олександра Володимировича Кравченка. Ми спілкуємося з Юраєм Санітрою, дослухаємось до його порад, переїжджаємо та живемо разом з командою. Моя підготовка та взаємодія з командою досить гармонійні.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Лілія
БУДЗУЛЯК