До олімпійської медалі разом з "Олімпійською Ареною"!
Засновник:
Національний олімпійський комітет України

Осінні рандорі на татамі

Осінні рандорі на татамі
Зал олімпійської бази в Кончі-Заспі зустрів нас тихою музикою, яка додавала гарного робочого настрою спортсменкам, – вони щойно приступили до розминки. Старший тренер команди Геннадій Білодід показував, де краще розміститися для найбільшого огляду.

Поруч з нами ще один наставник – Світлана Кузнецова. З іншого ракурсу, стоячи біля протилежної стіни, допомагали контролювати тренувальний процес ще два наставники – Микола Ящук і Дмитро Боднарчук.
У групі атлеток помітили і Дар’ю Білодід.
Спочатку кожен розминався окремо, зрідка відволікаючись, щоб перекинутися парою слів з подругами. Як завжди, для розігріву – біг. За ним слідували пересування із забіганням, перекиди, «колесо» і інша «акробатика».
Після загальної розминки дівчата почали відпрацьовувати підходи. «Диригент» тренування Геннадій Білодід давав команди...
Невдовзі почалися спаринги, в яких дзюдоїстки відпрацьовували різні прийоми – кидки через стегно, підніжки, підсічки та інші.
Загальне активне відпрацювання кидкової техніки перекрило музичний фон у залі. Одночасні удари об татамі більше нагадували гуркіт віддаленої канонади. Після падінь дівчата миттєво схоплювалися на ноги і продовжували поєдинки.
Нарешті сутички. По ходу дівчата намагалися вловлювати зауваження і установки наставників.
Дуже хитро вела боротьбу з більш важкою суперницею Дар’я Білодід. Вибравши момент, коли опонентка пішла вперед і спробувала провести прийом, вона ловить її на контратаці і проводить кидок, на наш погляд, абсолютно чистий. На змаганнях найімовірніше отримала б іппон. Тут же обидві стали у стійку і продовжували сутичку...
Закінчився час першої зміни на татамі. Дар’я Білодід зняла пояс і сіла на лавку. Є кілька хвилин, аби відпочити. Дає нам зрозуміти, що готова до короткої бесіди, про яку ми заздалегідь домовилися.

Зазвичай для спортсменів літо – сезон активної підготовки до відповідальних стартів. Нинішній рік, звичайно, вніс свої корективи до тренувального процесу. Наскільки корисним для вас виявився минулий літній період?

– Нам певною мірою пощастило: до початку карантину встигли пройти три збори. Потім було складніше, проте тренувалася в тих умовах, які мала, в тому числі вдома. Треба було пристосовуватися.
А літо виявилося досить вдалим у плані підготовки. Ми з командою провели збір на морі. В цілому я була задоволена: добре, продуктивно попрацювали.
Дуже рада, що зібралися, нарешті, на Олімпійській базі в Кончі-Заспі вперше після карантину. Зізнаюся, скучили. Тут комфортно, наче вдома. Вся обстановка налаштовує на старанну працю.
Хоча останні півроку відпочинку практично не було – так чи інакше, тренувалися – але відчувається певна незадоволеність. Тренування тренуваннями, але без практики погано. Не було можливості готуватися і виступати за кордоном.

Як відчуваєте по собі – форму якоюсь мірою вдається зберігати?

– Наскільки можливо, форму підтримую. Але мені, як і іншим, складно оцінити свій сьогоднішній стан. Перевірити свої сили можна тільки на турнірах. А їх, на жаль, поки немає.
Ситуація останніх місяців відбивається передусім навіть не на фізичному стані, а на психологічному. Я морально дуже налаштовувалася на Олімпійські ігри. Буду відвертою, з їх перенесенням зазнала досить відчутного стресу. Але не сумую, намагаюся на цьому не зациклюватися. Аби тримати себе в нормі, треба працювати, як зазвичай. Ще заспокоює те, що всі ми – суперниці – перебуваємо в рівних умовах. Трохи раніше чи трохи пізніше, але змагання розпочнуться. Коли вийду знову на татамі, маю почуватися впевнено.

Коли і де, імовірно, відбудеться перший старт?

– Не хочеться наперед загадувати, а то раптом зірветься. Досі ми готувалися до чемпіонату Європи. Його планували провести наприкінці листопада. Як буде далі – час покаже. Сподіваємося і віримо у краще. Дуже тяжко такий тривалий період не змагатися. Хочеться, нарешті, знову відчути прилив адреналіну, змагальну атмосферу. Перший же міжнародний турнір для всіх нас стане справжнім святом.

Нашу бесіду перервала команда: «Готується перша зміна!» Дар’я поправила кімоно, пов’язала обі (пояс) і вийшла на татамі.

Пощастило Руслані Булавіній, котра виступає в категорії понад 78 кг. З нею в пару стає Геннадій Білодід. Вправними обманними рухами виводить підопічну з рівноваги і кидає. Посмішка на обличчі Руслани свідчить про те, що вона не засмутилася. Що й казати, отримати практичний урок у такого майстра – особлива шана для будь-якого спортсмена. І знову в стійці боротьба за захоплення, спроби зловити на прийом... По ходу наставник пояснює підопічній, у чому була її помилка і як треба діяти.
Пішли останні кілька хвилин тренування. Дзюдоїстки це знали і боролися з особливим натиском.
Геннадій Білодід дає сигнал про завершення заняття. Уся команда вишиковується вздовж килима. Тренер підбиває підсумки ранкової роботи і ставить завдання на наступне тренування.

Повністю читайте у віддрукованому номері.
Передплатити журнал зараз!

Ігор
ЧЕМЕРИС

Фото
Павла БАГМУТА